środa, 21 marca 2012

Collegium Novum UJ

COLLEGIUM NOVUM UJ
Król Kazimierz Wielki założył w 1364 roku uniwersytet w Krakowie -ówczesnej stolicy Polski.  Krakowski uniwersytet był drugim po uniwersytecie w Pradze ośrodkiem naukowym w Środkowej Europie. Początkowo nie miał swojej stałej siedziby, dopiero w 1400 r, dzięki fundacji królowej Jadwigi wykupiono kilka sąsiadujących ze sobą kamienic, połączono je i przystosowano do ówczesnych akademickich wymogów. Collegium Maius, Collegium Kołłątaja, Collegium Medicum przy ul. św. Anny znajdują się w bliskim sąsiedztwie budynku głównego UJ. 
Główny budynek najstarszej uczelni polskiej - Uniwersytetu Jagiellońskiego z siedzibą rektora UJ przy ul. Gołębiej 24.Klamka od drzwi Collegium Novum. Po raz pierwszy otworzyła mi  gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1973 roku
Bramy tego uniwersyteckiego gmachu przekraczał Mikołaj Kopernik, który zanim wyjechał na studia do Bolonii, studiował na UJ w w Krakowie przez 4 lata (1491-1495). Warto pamiętać, że w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius znajduje się m.in. wpis Kopernika na studia, a w Biblioteka Jagiellońska oryginał dzieła "De revolutionibus libri six", w którym astronom przedstawił teorię heliocentrycznego układu wszechświata. Ród Koperników pochodzi ze śląskiej wsi Koperniki koło Nysy. 
Pomnik Mikołaja Kopernika przed Collegium Novum W Collegium Novum znajdują się dziekanaty, gabinety profesorskie, administracja, aule wykładowe. Na ścianach wmurowanych jest wiele tablic pamiątkowych, epitafiów wybitnych osób związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.

prof. Marian Zdziechowski-rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).