poniedziałek, 26 marca 2012

Muzeum Czartoryskich

MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH W KRAKOWIE
Zawiera cenne zbiory obrazów, eksponatów starożytnych Izabeli Czartoryskiej. Eksponaty zgromadzone są w trzech kamienicach przy ul. św. Jana i ul. Pijarskiej w Krakowie. To w Muzeum Czartoryskich znajduje się obraz Leonarda da Vinci 'Dama z gronostajem', zwana powszechnie 'Damą z łasiczką'. Obraz ten zakupił Adam Jerzy Czartoryski swojej matce Izabeli Czartoryskiej. Obraz został wywieziony w czasie powstania listopadowego z Puław do Paryża i dzięki temu nie został zniszczony. Pod koniec XIX w. obraz ponownie wrócił do Polski. Przez jakiś czas ukrywany był w Pałacu Czartoryskich w Sieniawie.  Obraz ten był obiektem marzeń Hermana Goeringa, który po wkroczeniu wojsk niemieckich w 39. roku na tereny Polski polował na dzieła sztuki. Znaleźli go niemieccy okupanci, w czasie przeszukiwania sieniawskich zakątków, obraz był ukrywany w budynku, gdzie obecnie znajduje się pałacowa restauracja, został przez nieuwagę podeptany i uszkodzony. Obraz trafił w 1939 r na Wawel, gdzie rezydował Hans Frank. Obraz został wywieziony do Niemiec, a następnie powrócił do Krakowa w 1946 roku. Odcisk niemieckiego buta zostawił ślad na malowidle i jest jednym z dowodów autentyczności dzieła Leonarda.  
Muzeum Czartoryskich i pomnik Merkurego
Merkury - Spiżowa kopia rzeźby Bertela Thorvaldsena

W Zaułku Książąt Czartoryskich od strony Bramy Floriańskiej i Murów Obronnych 2006 r staraniem władz miasta Krakowa i Fundacji Czartoryskich wyeksponowano pomnik Merkurego - jest to spiżowa kopia rzeźby Bertela Thorvaldsena, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

zobacz też:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).