środa, 25 kwietnia 2012

Alegorie wokół Mickiewicza

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA
Pomnik Adama Mickiewicza wg projektu Teodora Rygiera powstał w XIX w. i odsłonięty w setną rocznicę urodzin poety. Mieszkańcy Leżajska wnieśli wkład w jego budowę. W 1883r urządzono bal w Zamku Leżajskim, z którego dochód w kwocie 38 złr przeznaczono na budowę pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie. Na uroczystość sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza na Wawel Rada Miejska w Leżajsku wysłała delegację z wieńcem przyozdobionym szarfami i odnośnymi napisami na nich. W delegacji uczestniczył ks. Józef Mytkowicz i Marian Wodziński. 
Adam Mickiewicz - nasz ukochany wieszcz  od ponad stu lat stoi na Rynku Głównym w Krakowie i to stoi w niezłym towarzystwie. Otoczony postaciami alegorycznymi. Każda z nich przekazuje treści alegoryczne. 
Postać z lutnią to alegoria Poezji. 
Rycerz symbolizujący PatriotyzmKobieta wznosząca lewą ręką wskazuje poetę stojącego powyżej na cokole. Jest to postać alegoryczna symbolizująca Ojczyznę. Na tablicy trzymanej pod pachą możemy odczytać napis 'On kocha Naród'. U jej stóp piękny orzeł z rozpostartymi skrzydłami wpatrzony jak w obraz w piękną postać kobiety.Starzec nauczający chłopca to alegoria symbolizująca Naukę.

Odczytanie treści alegorycznych wcale nie jest takie jednoznaczne.  Przekaz alegoryczny postaci wyrażających czy symbolizujących jakieś przesłanie każdy odczytuje bardzo indywidualnie. 

Spotkałam się kiedyś, jeszcze za czasów, kiedy studiowałam w Krakowie z odczytem krążącym w środowisku studenckim:

Cztery postacie siedzące wokół cokołu rozmawiają ze sobą. 
Jedna z nich (starzec) mówi - coś tu śmierdzi, 
druga (rycerz) - rzeczywiście, 
trzecia postać z lutnią w ręce - to nie ja, 
czwarta, kobieta wskazujaca ręką ku górze - to on!
Potwierdza to postać na cokole - tak, to ja Adam Mickiewicz!
Ciekawe, co pomyślał sobie orzeł z otwartym dziobem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).