sobota, 1 września 2012

Dom Turecki w Krakowie

Spacerując po krakowskim Kleparzu natknęłam się na uroczą kamienicę z trzema wieżyczkami przypominającymi minaret muzułmańskiego meczetu. Zabytkowy XIX wieczny budynek stoi na rogu ul. Długiej i Pędzichów. 
Dom Turecki na rogu Długiej i Pędzichów
Właścicielem posesji, na której stanęła kamienica był przed I wojną światową ziemianin wyznania ewangelicko-reformowanego Artur Teodor Rayski, uczestnik powstania styczniowego. Po upadku powstania emigrował do Imperium osmańskiego, gdzie w randze majora służył w armii. 
Środkowa wieżyczka nakryta hełmem stożkowym z półksiężycem posiada balkonik- galeryjkę, z której muezin wykrzykuje adhan, nawołując wiernych na modlitwę. 
Wg legendy minarety zostały zbudowane dla żony Artura Teodora Rayskiego, muzułmanki, aby przypominały jej ojczysty Egipt. W rzeczywistości żoną Rayskiego była Józefa z Seroczyńskich, katoliczka, której podpis widnieje na planach kamienicy. To właśnie ona pozwoliła na budowę minaretu.
Na budynku widnieje tablica ufundowana Ludomiłowi Antoniemu Rayskiemu, synowi Artura i Józefy Seroczyńskiej.
Ludomił Rayski - generał brygady pilot inżynier Wojska Polskiego, dowódca lotnictwa w latach 1926–1939.

Źródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).