piątek, 19 lipca 2013

Collegium Witkowskiego UJ

We wcześniejszym blogu napisałam nieco o Ogrodzie Biblioteki Jagiellońskiej. Będąc już tam w ogrodzie, możemy bezpośrednio z ogrodu przejść przez otwartą bramę, niejako od tyłu do Collegium Witkowskiego. 
Wejście główne Collegium Witkowskiego od ul. Gołębiej – drzwi z witrażami 

Wejście główne jest od strony ul. Gołębiej, tak samo jak wejście do Collegium Novum.

Collegium Phisicum im. Augusta Witkowskiego UJ (Instytut Historii, kiedyś Instytut Fizyki UJ przy u. Gołębiej 13 w Krakowie).


Budynek Collegium Witkowskiego przy ul. Gołębiej został wybudowany z przeznaczeniem na Zakład Fizyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W okresie I wojny światowej, od sierpnia 1914 do grudnia 1917 w budynku mieścił się szpital wojskowy.

W czasie II wojny światowej Instytut zdewastowano, wyposażenie sal i laboratoriów zostało całkowicie zniszczone, a do budynku 20 IV 1940 r. wprowadził się Institut für Deutsche Ostarbeit (Instytut niemieckiej pracy na wschodzie).

Po wojnie w zdewastowanym obiekcie przeprowadzono remont i wznowiono pracę dydaktyczną i naukową. W 1946 z Wilna do Krakowa przeniósł się profesor Henryk Niewodniczański, przed którym postawiono zadanie odtworzenia Katedry Fizyki UJ. W 1956 utworzono Instytut Fizyki UJ, a po jego przeprowadzce do nowych obiektów w 1964 budynek Collegium Witkowskiego został oddany Wydziałowi Filozoficzno-Historycznemu, który umieścił w nim Instytut Psychologii i Instytut Historii. Od 2002 jedynym gospodarzem jest Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Witraż ‘Bóg władca piorunów i elektryczności’ w drzwiach Collegium Witkowskiego
Wejście do Collegium Witkowskiego od strony Ogrodu
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).