środa, 22 stycznia 2014

Muzycznym krokiem po Basztowej w Krakowie

Kilka razy w roku odwiedzam Kraków. Zatrzymuję się u syna w centrum miasta. Dniami i nocami mury kamienicy drżą od przejeżdżających tramwajów. Zza okna dobiegają wymieszane dźwięki, a to przejeżdża na sygnale karetka pogotowia, a to policja z włączonym kogutem. W tle tych dźwięków od rana do wieczora słychać muzykę klasyczną. To muzyczne dźwięki dolatujące z trzech krakowskich kamieniczek, w których znajdują się muzyczne szkoły. 
Pomnik Artura Grottgera na tle kompleksu szkół muzycznych przy ul. Basztowej 6-9
Przy ul. Basztowej 9 znajduje się Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Władysława Żeleńskiego. Przy Basztowej 7-8 mieści się Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. I.J. Paderewskiego, przy Basztowej 6 - Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina. 
W budynkach tych muzycznych szkół od 1974 prowadził działalność pedagogiczną Janusz Dolny. W latach 1981-1987 pełnił funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego, w latach 1987-1990 kierował Katedrą Fortepianu i Kameralistyki, tzw. I Katedrą Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.
Janusz Dolny urodził się w Kuryłówce koło Leżajska. 
Studia pianistyczne odbył w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Jana Hoffmana (1947-55). Znany był przede wszystkim ze swoich występów w duetach fortepianowych z Janiną Baster.
Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Władysława Żeleńskiego***
Przy ul. Basztowej 8 mieści się Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. I.J. Paderewskiego oraz należące do Akademii Muzycznej w Krakowie -  Aula „Florianka”, a także wewnętrzny dziedziniec z przepięknymi krużgankamiAula „Florianka” składa się z Sali Koncertowej im. Bronisława Rutkowskiego, Sali Kominkowej i Sali Senackiej.
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. I.J. Paderewskiego
W holu budynku na ścianie wisi tablica 


dziedziniec z krużgankami

***
W budynku przy Basztowej 6 mieści się Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina. 


***
 dolny
Inauguracja roku akademickiego 1983/84 - Trzeci od lewej Dziekan Wydziału Instrumentalnego Janusz Dolny. Fot. z albumu Danuty Malec.
Dolny-Baster
Koncert fortepianowy na Wawelu w Krakowie Janusza Dolnego w duecie z Janiną Baster.

zobacz biogram Janusza Dolnego

1 komentarz:

  1. Ten dziedziniec wpisuję na listę miejsc do odwiedzenia/zobaczenia/sfotografowania.

    OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).