wtorek, 27 maja 2014

Browar i Pałac Goetzów w Krakowie

Zaledwie kilkaset metrów od Dworca PKP, a więc w samym sercu Krakowa stoi XIX wieczny Browar Lubicz. Funkcjonował od 1840 roku do 2001, początkowo pod nazwą Browar Johna, a kiedy w 1904 r. bracia John sprzedali browar baronowi Janowi Götz-Okocimskiemu, ten zmienił nazwę na Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Götza.
Zabytkowy kompleks Browar Lubicz został poddany całkowitej przebudowie i rozbudowie.
 
W skład kompleksu Browar Lubicz wchodzi Pałac Goetzów i pofabryczne budynki z II połowy XIX wieku m.in. dawną Portiernię, Suszarnię Słodu, Słodownię, a także Maszynownię i Kotłownię z kominem.
 
Pałac Goetzów widok od strony ul. Strzeleckiej

Zdjęcia z przebudowy Browaru Lubicz. W trakcie prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych elewacji zabytkowego Pałacu Goetzów.

Ceglana elewacja od strony ul. Lubicz Znajduje się przy ul. Lubicz 13-17 i otoczony jest ogrodem kościoła jezuitów, linią kolejową 91 i ul. Strzelecką.
Goetz-Okocimski Antoni Jan (1895-1962).
Baron Jan Albin Goetz od cesarza austriackiego Franciszka Józefa, z herbem własnym, oraz dewizą herbową "Pracą i Prawdą". W 1911 ustalił w sposób prawny ostateczne brzmienie swojego nazwiska w języku polskim i odtąd znany był jako Baron Jan Goetz Okocimski. Był konserwatywnym politykiem, działaczem samorządowym, gospodarczym, politycznym i społecznym, oraz filantropem. Wsparł finansowo budowę pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie.

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Albin_Goetz
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).