niedziela, 22 czerwca 2014

Polska Akademia Umiejętności - Polski Nobel

Przy ul. Sławkowskiej 17 znajduje się Polska Akademia Umiejętności (PAU lub AU) - instytucja skupiająca elitę kadry naukowej. PAU powstała w 1872 roku.

Widok zewnętrzny budynków Polskiej Akademii Umiejętności. Maj 2014 

PAU (róg  ul.św. Marka i ul. Sławkowskiej) 

Widok zewnętrzny budynków Polskiej Akademii Umiejętności. Luty 1928
Kliknij, aby powiekszyc

To w tym gmachu PAU przyznawany jest Polski Nobel za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze. Jest to Nagroda PAU im. Erazma i Anny Jerzmanowskich pod patronatem Województwa Małopolskiego, ustanowiona przez Erazma Jerzmanowskiego w 1912 r. i zabezpieczona na jego kapitałowym spadku.
Laureatką była 'Polskiego Nobla' była Janina Ochojska-Okońska. Odebrała ją 9 II 2009, w stulecie śmierci fundatora nagrody.
W 2010 roku Nagrodą uhonorowano prof. Jerzego Nowosielskiego.

Stypendystą Akademii Umiejętności był wybitny matematyk prof. Franciszek Leja (1885-1979) urodzony w Grodzisku Górnym koło Leżajska. Dzięki stypendium rozpoczął w 1912 roku roczne studia w Paryżu, gdzie uczęszczał na wykłady w Sorbonie.

Jednym z członków Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności był Prof. zw. dr hab. Janusz Jeljaszewicz (1930-2001).

W PAU przyznawane są jeszcze inne nagrody. 
Nagroda im. Mikołaja Kopernika, fundowana co pięć lat w dziedzinach: astronomia, nauka o Ziemi, ekonomia, filozofia przyrody, medycyna, wojskowa sztuka obronna i prawo.
Nagroda im. Mariana Mięsowicza przyznawana jest co dwa lata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki.
Nagroda im. Tadeusza Browicza przyznawana jest corocznie, począwszy od 1998 r., za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny.

Obecnie PAU składa się – jak wyżej wymieniono – z 6 Wydziałów
Filologiczny
Historyczno-Filozoficzny
Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny
Przyrodniczy
Lekarski (od 1930)
Twórczości Artystycznej

Od 2002 r. w PAU odbywa się comiesięczne Seminarium Polskiej Akademii Umiejętności, a wiodącym tematem jest "Patriotyzm wczoraj i dziś".

Od 2004 r. PAU organizuje, wspólnie z "Dziennikiem Polskim", Kawiarnię Naukową. Są to otwarte dla publiczności zebrania naukowe. Każde z nich wypełnia wykład popularnonaukowy i łącząca się z nim dyskusja, kontynuowana potem przy kawie.

W gmachu Polskiej Akademii Umiejętności znajduje się popiersie Czesława Miłosza, a na ścianie tablica pamiątkowa ufundowana polskiemu botanikowi, profesorowi UJ (w latach 1936-1938 rektor), który był dyrektorem krakowskiego Ogrodu Botanicznego, wieloletnim dyrektorem Instytutu Botaniki UJ - Władysławowi Szaferowi oraz wybitnemu etnografowi Bronisławowi Piłsudskiemu. 
Bronisław Piłsudski (1866-1918) - polski zesłaniec, wybitny etnograf, badacz kultury Anjów i innych ludów Dalekiego Wschodu. Przebywał i pracował w japońskim Shiraoi w sierpniu 1903 roku”. 
Władysław Szafer (ur. 23 lipca 1886 w Sosnowcu, zm. 16 listopada 1970 w Krakowie)
                                  
                             Popiersie Karoliny Lanckorońskiej (1898-2002)
Na dziedzińcu wewnątrz PAU stoi pomnik polskiego historyka prawa, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiej Akademii Umiejętności, działacza politycznego, posła do Krajowej Rady Narodowej - Stanisława Kutrzeby (1876-1946)
Stanisław Marian Kutrzeba, pseud. Władysław Wyruga (ur. 15 listopada 1876 w Krakowie, zm. 7 stycznia 1946 w Krakowie, Cmentarz Rakowicki).


piątek, 20 czerwca 2014

Jubilat Dom Handlowy

Dom Handlowy 'Jubilat' uważany za jeden z lepszych obiektów w czasach PRL i chyba największy dom handlowy w Krakowie. Jubilat funkcjonował już w latach 70. 


Do Jubilata można było dostać się bez problemu tramwajem w kierunku Salwatora, autobusem na trasie Mateczny - Aleje Trzech Wieszczy, a z przystanku bezpośrednio przejściem naziemnym. Zebry wytyczały przejścia i od strony Alei Trzech Wieszczy (Alei Krasińskiego) i od ulicy Zwierzynieckiej, a nawet na moście Dębnickim. Dopiero w późniejszych latach przy przystankach autobusowych wytyczono przejścia podziemne.
Na parterze Jubilata handlowano artykułami spożywczymi, było tam też stoisko alkoholowe. W piwnicach były biura, magazyny. Na wyższych kondygnacjach można było kupić wszystko, czym handluje się w sklepach typu supersam. Odzież, sprzęt sportowy, artykuły AGD i RTV, meble, dywany, szkło i porcelanę. Sprzęt fotograficzny łącznie z odczynnikami chemicznymi (utrwalacze, wywoływacze), papierem fotograficznym, kuwetami, koreksami, powiększalnikami czy kliszami fotograficznymi (negatywy, slajdy). 
Nie pamiętam dokładnie, ale chyba na I piętrze był punkt dorabiania kluczy. 
Na górze Jubilata znajdowała się kawiarnia w widokiem na zakole Wisły i oczywiście Wawel. 

sobota, 7 czerwca 2014

Jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego - nagroda za promocję

Dostałam filiżankę z edycji jubileuszowej ze złoconym logo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Filiżankę wygrał mój syn za udział w konkursie, ogłoszonym na Facebooku w związku z obchodami Jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wystarczyło umieścić na FB zdjęcie zrobione na Rynku Głównym na tle tablicy informacyjnej z programem obchodów Jubileuszu. 





Byłam również w tym czasie w Krakowie, ale zdjęć na konkurs nie wysyłałam. 








wtorek, 3 czerwca 2014

Kraina Smoka ma swoją Wieżę Babel

Przy rondzie Mogilskim w Krainie Smoka od prawie 40 lat stoi szkielet wieżowca niczym wieża Babel.
Architektom udało się pomieszać języki na tyle skutecznie, że do dzisiaj decydenci nie potrafią się porozumieć co dalej z tym cudem nienatury poczynić. 
Pomysłów na zagospodarowanie wieżowca przez te 4 dekady było wiele, ale jak dotychczas żaden z nich nie został wcielony w życie.
Ta Wieża Babel, znana w Krakowie, jako Szkieletor liczący 92 metry żelbetowej konstrukcji, na dodatek bez ścian jak stała tak stoi





Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).