niedziela, 6 marca 2016

90. urodziny Andrzeja Wajdy doktora honoris causa UJ

Andrzej Witold Wajda ur. 6 marca 1926 w Suwałkach – wybitny polski reżyser filmowy i teatralny, związany jest z Krakowem. W 1946 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w KrakowieJest doktorem honoris causa UJ.

Dzisiaj świętuje swoje 90. urodziny. Dorobek Wajdy jest imponujący, ale ja osobiście najbardziej cenię go za 'Człowieka z marmuru', 'Człowiek z żelaza', 'Panny z Wilka', 'Pana Tadeusza' i oczywiście 'Katyń'.

Byłam studentką UJ, i właśnie w Krakowie miałam okazję oglądnąć film Andrzeja Wajdy 'Człowiek z Marmuru', wyreżyserowany w 1976 roku, film o murarzu z Nowej Huty, przodowniku pracy - Mateuszu Birkucie. 
                        

'Kołyszą się łany zboża, stal daje nam Nowa Huta
Wszystkiego tego byś nie miał, gdyby nie było Birkuta'
                                      - śpiewaliśmy później podczas spotkań towarzyskich. 


Andrzej Wajda - cztery razy nominowany do Oskara, aż w końcu, dopiero w 1999 roku otrzymał Oskara za całokształt twórczości. 
Swoje najważniejsze nagrody filmowe przekazał do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W zbiorach Muzeum UJ znajduje się kolekcja jego nagród filmowych.
Są to Złoty Niedźwiedź z Berlina, Złota Palma z Cannes, Złoty Lew z Wenecji, Platynowe Lwy z Gdyni oraz Oskar – nagroda, którą reżyser otrzymał w 1999 r. od Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za całokształt twórczości.


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).