sobota, 16 kwietnia 2016

Hejnał z Krakowa

Tradycją, a jednocześnie atrakcją turystyczną Krakowa jest Hejnał odgrywany co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego. Turyści zgromadzeni na Rynku Głównym i na Placu Mariackim, z zadartymi głowami w kierunku wież Kościoła Mariackiego wypatrują hejnalisty, który pojawia się z trąbką kolejno w oknach i na 4 strony świata odgrywa Hejnał. Odgrywa go z wieży wyższej, po czym macha przyjaźnie do ludzi, a turyści nagradzają hejnalistę gromkimi brawami. Oczywiście nagrywają 'koncert' czym tylko się da - kamerami, telefonami, aparatami fotograficznymi.

Wieża wyższa w kształcie korony - symbol Matki Bożej Królowej Polski pochodzi z XV w. Pełni funkcję strażnicy miejskiej i jest symbolem miasta Krakowa. 
O godzinie 12 w południe Hejnał jest transmitowany na całą Polskę przez program 1 PR. Bezpośrednia transmisja Hejnału z Krakowa przez Polskie Radio jest od 16 kwietnia 1927 roku. Do 1939 roku był on nadawany dwa razy na dobę. 
Pierwsza informacja o hejnale granym z wieży kościoła Mariackiego pojawiła się w zapiskach kronikarskich już w 1392 roku. Był on odgrywany na wyższej wieży, która służyła jako strażnica miejska. W średniowieczu czuwający na niej dniem i nocą trębacz dawał hejnałem sygnał do zamknięcia lub otwarcia bram w murach miejskich, a także wówczas, gdy dostrzegł pożar lub zbliżającego się wroga. 
Wg legendy w czasie najazdu Tatarów strażnik zauważywszy zbliżająca się hordę, zaczął trąbić na alarm, by ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem. W trakcie grania Hejnału dosięgnęły go tatarskie strzały, zginął przerywając melodię w połowie frazy. 

Zwyczaj ten jest kultywowany do dzisiaj, przerwano go jedynie w czasie okupacji hitlerowskiej, wówczas okupanci zezwolili tylko na dwukrotne granie hejnału – o godz. 12 i 19.Dwie wieże Kościoła Mariackiego. 
Korona jest o 2 wieki młodsza.
Wieża niższa pełni funkcję dzwonnicy. Jeden z 5 dzwonów, największy zwany Półzygmuntem został odlany w 1438 roku. Wg legendy został on wniesiony na wieżę przez Stanisława Ciołka, syna wojewody mazowieckiego, który znany był z niezwykłej siły.

13 sierpnia 2012 roku hejnaliści otrzymali od prezydenta Krakowa - Jacka Majchrowskiego 2 nowe trąbki. Przekazali je strażacy wwożąc je na strażackich podnośnikach. Po uroczystościach część dziennikarzy miała okazję przejechać się na wieżę do hejnalistów.

Na spotkanie z hejnalistami udał się również Piotr Wojnarowski z Krakowskiej Szkoły Filmowej. Wyposażony w sprzęt fotograficzny wyjechał strażackim podnośnikiem niczym 'windą do nieba' na Wieżę Mariacką. 
Piotrowi Wojnarowskiemu się udało, uniósł się wysoko nad krakowskim rynkiem, niektórzy dziennikarze również mieli szczęście i też pojechali do góry, mnie niestety nie chcieli ze sobą zabrać.


Dołączyłam film z tej wyprawy na krakowskim Rynku.

***

4 komentarze:

 1. Mam do zaoferowania program sprawdzający www.antyplagiat.net
  Jest to program przeznaczony na komputery z systemem Windows
  który umożliwia dokładne sprawdzanie różnego rodzaju tekstów czy nie zostały wykorzystane na innych stronach internetowych.

  Programem można sprawdzać dowolną ilość tekstów zarówno mogą to być artykuły, prace dyplomowe.


  Zapraszam do obejrzenia filmiku instruktażowego

  http://www.youtube.com/watch?v=TWxQZrZMU2U

  Sam skorzystałem i polecam w 100%!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam to miasto :) Na rynku o każdej porze jest pełno ludzi :) Czy to rano wyruszając na WSE czy wieczorem wychodząc ze znajomymi do kawiarni :) I ten klimat - piękna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kraków jest naprawdę pięknym miastem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kraków, moje piękne rodzinne miasto, do którego mam ogromny sentyment. To miasto zdecydowanie z duszą, zawsze wracając do Krakowa czuję, że przenoszę się do zupełnie innego świata. Turyście koniecznie powinni wiedzieć, co zobaczyć oraz gdzie to się znajduje i jak tam dotrzeć. Niestety nie zawsze jest czas na długie snucie się po Krakowie i zwiedzanie wszystkiego bez pośpiechu. Dlatego aby nie tracić czasu na podróże komunikacją miejską polecam korzystanie ze sprawdzonego przewozu osób. Ja, jako osoba kiedyś mieszkająca w Krakowie i często do tego Krakowa wracająca wiem, że najlepiej korzystać z Radio Taxi Dwójki. Cenie sobie komfort, wygodę i porządek .A taxówki z ‘’Dwójki’’ przyjeżdżały zawsze bardzo szybko. Samochody były czyste i zadbane. A kierowcy sympatyczni

  OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).