wtorek, 20 września 2016

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Warto odwiedzić! Doskonały pomysł na Kraków i jego atrakcyjne miejsca.
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Powstało w 2000 r.
Stała ekspozycja Muzeum AK poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej - Armii Krajowej została otwarta 27 września 2012 r. Zgromadzone eksponaty stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy o życia narodu, który pod okupacją niemiecką i sowiecką, o pozytywnych i negatywnych postawach ludności cywilnej, żołnierzy, partyzantów, więźniów obozów koncentracyjnych, pomocy Rządu Polskiego z Londynu, Cichociemnych. Można zobaczyć kolekcję banknotów, także tych podrabianych w czasie wojny, 
dokumenty świadczące o dywersji, sabotażu etc etc., kolekcję broni, umundurowanie, przedmioty codziennego użytku.


Ekspozycja - wzbogacona środkami multimedialnymi, można oglądać i posłuchać
Kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK


Identyfikator (nieśmiertelnik) żołnierza

Fot. Matryca do wytłaczania orłów czapkowych używana w 5. Pułku Strzelców Konnych AK

Fot. Granat ręczny obronny i granat zaczepny RG-42 ZSRR, ok. 1944r
Miałam to szczęście, że natrafiliśmy na ciekawego człowieka Piotra Rychlika, pracownika Muzeum, który opowiadał z wielką pasją o historii popartej eksponatami Muzeum. Było długo i ciekawe. Najlepiej niech świadczą moje obolałe stop, które odmawiały mi posłuszeństwa. Mimo to żal było opuszczać Muzeum. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).