wtorek, 4 października 2016

Światowy Dzień Zwierząt - święto naszych pupili

Od 4 do 10 października trwa Światowy Dzień Zwierząt, ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Datę wybrano zapewne nieprzypadkowo na 4 października, w imieniny Franciszka, patrona zwierząt - św. Franciszek z Asyżu.
Prawie każdy ma w domu jakiegoś pupila. Jedni kochają koty, inni są zwolennikami psów, jeszcze inni mają świnkę morską, kanarka czy papugę. Moja kotka jest bardzo charakterna. Kiedy jest zadowolona próbuje się łasić i chciałaby mnie lizać, kiedy się złości się stroszy ogon i próbuje mnie atakować, a kiedy ją ignoruję okupuje mój komputer, chodzi przed ekranem tam i z powrotem, albo bezczelnie siada na klawiaturze.
Towarzystwa opieki nad zwierzętami powstały jeszcze w XIX w., w 1824 powstało pierwsze Królewskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Londynie, potem na terenie zaboru rosyjskiego (1864 r.), w 1875 roku powstało krakowskie Towarzystwo, a rok później Galicyjskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, z siedzibą we Lwowie. Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku powstało TOZ w Polsce. 
We wrześniu miałam okazję zwiedzić bardzo interesującą wystawę "Jak pies z kotem" zorganizowaną w Pałacu Krzysztofory przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 
W 1934 r w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 42 zorganizowano pierwsze ambulatorium dla małych zwierząt, gdzie dodatkowo oprócz leczenia, zabiegów chirurgicznych, położniczych zajmowano się zabiegami kosmetycznymi, strzyżeniem psów, prowadzono szczegółową ewidencję zagubionych i znalezionych psów.


Za I badanie płacono 1,50 zł., za kolejne złotówkę.
W Krakowie organizowano imprezy masowe popularyzujące działalność ZOZ, m. in. Dzień Dobroci dla Zwierząt (1936, 1939), Dzień Konia (1935, 1936), Dzień Ptaków (1946), podczas, których mieszkańcy ze swoimi pupilami maszerowali ulicami Krakowa, a na Błoniach pokazy zaprzęgów. Pokazy psów rasowych i użytkowych.
Wspomniana wystawa "Jak pies z kotem" cieszyła się wielkim powodzeniem wśród miłośników zwierząt i jednocześnie wywołuje refleksje o bezdusznym traktowaniu zwierząt, porzucaniu swoich pupili. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).