niedziela, 18 grudnia 2016

Gimnazjum św. Jacka w Krakowie

Cesarsko-Królewskie II Gimnazjum św. Jacka w Krakowie z siedzibą przy ul. Siennej istniało od 1866 roku. Szkoła zajęła wówczas budynki należące do zakonu dominikanów.
Szkoła powstała wcześniej, we wrześniu 1858, początkowo z językiem wykładowym niemieckim, budynek znajdował się wówczas przy ul. Kanoniczej. Szkoła zakończyła działalność w 1950 r.


Cesarsko-Królewskie II Gimnazjum św. Jacka przy ul. Siennej w Krakowie
Absolwentami Gimnazjum św. Jacka w Krakowie byli:
Ks. Ferdynand Beigert (1878-1966) ur. 4 lutego 1878 w Dornbach par. Tarnawiec. Syn Adama Beigerta i Elżbiety Horscht. 

Prof. Tadeusz Ulewicz (ur. 4 sierpnia 1917 w Radomiu) - polski historyk literatury, profesor literatury staropolskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwent Gimnazjum św. Jacka w Krakowie (matura w 1935 roku). Absolwent Studium Filologii Polskiej UJ (1935-1939). Podczas okupacji czynny w tajnym nauczaniu. Od 1945 r. asystent UJ, od 1967 r. profesor, kierownik Zakładu Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej. Badacz literatury i kultury staropolskiej z okresu średniowiecza i renesansu. Znawca twórczości Jana Kochanowskiego, redaktor Ruchu Literackiego i Archiwum Literackiego. Autor wielu rozpraw naukowych. Doktor honoris causa uniwersytetów w Mediolanie i w Łodzi.
W kwietniu 2000 r. uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za Iter romano-italicum polonorum, czyli o związkach umysłowo-kulturalnych Polski z Włochami. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Przyjaciel Karola Wojtyły z okresu studiów na filologii polskiej UJ.

***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).