Strony

wtorek, 27 maja 2014

Browar i Pałac Goetzów w Krakowie

Zaledwie kilkaset metrów od Dworca PKP, a więc w samym sercu Krakowa stoi XIX wieczny Browar Lubicz. Funkcjonował od 1840 roku do 2001, początkowo pod nazwą Browar Johna, a kiedy w 1904 r. bracia John sprzedali browar baronowi Janowi Götz-Okocimskiemu, ten zmienił nazwę na Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Götza.
Zabytkowy kompleks Browar Lubicz został poddany całkowitej przebudowie i rozbudowie.
 
W skład kompleksu Browar Lubicz wchodzi Pałac Goetzów i pofabryczne budynki z II połowy XIX wieku m.in. dawną Portiernię, Suszarnię Słodu, Słodownię, a także Maszynownię i Kotłownię z kominem.
 
Pałac Goetzów widok od strony ul. Strzeleckiej

Zdjęcia z przebudowy Browaru Lubicz. W trakcie prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych elewacji zabytkowego Pałacu Goetzów.

Ceglana elewacja od strony ul. Lubicz Znajduje się przy ul. Lubicz 13-17 i otoczony jest ogrodem kościoła jezuitów, linią kolejową 91 i ul. Strzelecką.
Goetz-Okocimski Antoni Jan (1895-1962).
Baron Jan Albin Goetz od cesarza austriackiego Franciszka Józefa, z herbem własnym, oraz dewizą herbową "Pracą i Prawdą". W 1911 ustalił w sposób prawny ostateczne brzmienie swojego nazwiska w języku polskim i odtąd znany był jako Baron Jan Goetz Okocimski. Był konserwatywnym politykiem, działaczem samorządowym, gospodarczym, politycznym i społecznym, oraz filantropem. Wsparł finansowo budowę pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie.

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Albin_Goetz
 

poniedziałek, 26 maja 2014

Janusz Korwin-Mikke w Krakowie 22 maja 2014

Czy to bajka czy nie bajka myślcie sobe jak tam chcecie ...
22 maja 2014 roku na Krakowskim Rynku spotkało się kilka tysięcy potencjalnych wyborców JKM do Parlamentu Europejskiego.
Postulaty głoszone przez JKM nie są z mojej bajki. Nie ukrywam, że wybrałam się na przedwyborczy wiec bardziej z ciekawości, niż z zainteresowania polityką.

 

Bardziej interesowali mnie fotoreporterzy ze swoim sprzętem, godnym do pozazdroszczenia.
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 



czwartek, 22 maja 2014

Festiwal Nauki 2014 w Krakowie

W dniach 22-23 maja na Rynku Głównym w Krakowie studenci krakowskich uczelni czekają na zainteresowanych wszelkimi nowinkami naukowymi.



Dziwna ciecz zwana antynewtonowską cieczą, która ma lub moze mieć zastosowanie w kamizelkach kuloodpornych. Własnoręcznie sprawdzałam, nie da się wbić tej drewnianej łyżki w ciecz, która w kontakcie z łyżką staje siętwarda jak stal i stawia opór.





mikrotom

Rosiczka wyhodowana in vitro
Imię Anna napisane po chinsku




Wśród organizatorów Festiwalu znajdują się: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN.

sobota, 10 maja 2014

Pamięci Staszka Pyjasa

Spacerowałam po ulicy Szewskiej. 7 maja 2014 roku. 
Dokładnie 47 lat temu, tutaj, w jednej z krakowskich kamienic przy Szewskiej 7 wydarzyła się tragedia, o której dowiedziałam się wówczas z Radia Wolna Europa. Miałam w akademiku własne radio. Byłam na czwartym roku studiów, mieszkałam wówczas w akademiku UJ w Piaście. Studenci bawili się wesoło, bo w tym czasie trwały Juwenalia. Pamiętam tę imprezę, chociaż sama w niej nie uczestniczyłam. Z balkonu mojego akademika Piasta oglądałam przejazd wybranej Miss DS Piast, jechała na udekorowanej platformie w asyście wesołych studentów. 


7 maja 1977 roku w Krakowie kilka dni przed Juwenaliami zmarł w tajemniczych okolicznościach jeden ze studentów polonistyki Stanisław Pyjas. Mimo wezwania do bojkotu juwenaliów impreza odbyła się. 



Przy ulicy Szewskiej na ścianie kamienicy znajduje się tablica upamiętniająca tragiczną śmierć Stanisława Pyjasa.


zobacz:
Juwenalia krakowskie. Lata 70

środa, 7 maja 2014

Collegium Maius - Wystawa: Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu

Odwiedziłam dzisiaj (środa, 7 maja 2014) Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15. Koniecznie chciałam zobaczyć wystawę zorganizowaną dla uczczenia 650 lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius. Taki tytuł nosi wystawa.
Ideą wystawy jest zaprezentowanie wybranych obiektów ze zbiorów muzealnych i archiwalnych, obrazujących ideę mecenatu, sylwetki darczyńców, kolekcji, zrodzonej z ich darowizn. 

W Collegium Maius zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, pochodzących z okresu od powstania najstarszej polskiej uczelni w 1364 roku, aż po czasy współczesne.
Rektor UJ, prof. Wojciech Nowak



Niezwykle cenne eksponaty to średniowieczne berła rektorskie: tzw. berło Jadwigi - podarowane przez króla Władysława Jagiełłę - oraz dwa inne, ofiarowane przez Fryderyka Jagiellończyka oraz kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Jak wyjaśnił dyrektor Muzeum UJ Krzysztof Stopka, wspomniane berła rektorskie przetrwały II wojnę światową dzięki temu, że ukryto je przed Niemcami w specjalnej skrytce w budynku Collegium Novum. 


W tej skrytce były schowane także najważniejsze dokumenty fundacyjne Uniwersytetu - króla Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły.


Pieczęć majestatyczna króla Kazimierza Wielkiego z dokumentu fundacyjnego z dnia 12 maja 1364 roku
Sepet na biżuterię. Eksponat przekazany do Muzeum UJ przez Rodzinę Pusłowskich po śmierci Franciszka Xawerego Pusłowskiego w 1968 roku




Kwadrant astronomiczny
Dar króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1780 roku