Strony

środa, 21 marca 2012

Ulica Basztowa

ULICA BASZTOWA

Nazwa ulicy Basztowej wywodzi się ze średniowiecznej drogi biegnącej wzdłuż murów miasta, przy drodze stały baszty Stolarska, Ciesielska i Pasamoników. Dzisiejsza ulica jest jedynie fragmentem tej dawnej. Zachowały sie jeszcze gdzie nie gdzie fragmenty starych murów fortyfikacyjnych.
W okresie międzywojennym podjęto porządkowanie Śródmieścia w obrębie Plant. Swój charakter zmieniła ostatecznie ulica Basztowa. Dotychczasowe rezydencje i pałacyki usytuowane wzdłuż Rynku rozbudowano, dobudowując piętra, zmieniając jednocześnie wystrój i architekturę budynków. Zlokalizowano tu siedzibę urzędu wojewódzkiego, siedzibę gmachu Banku Polskiego. Basztowa i okolice stały się metropolią finansowych instytucji. 
Budynek przy ul. Basztowej 10 został przebudowany w 1929 roku przez Romana Bandurskiego i Emila Allweila.
Basztowa 10



Na rogu ulicy Basztowej i Długiej znajduje się piękny Dom Pod Globusem. wzniesiony jako siedziba Izby Handlowo-Przemysłowej. Wieża zegarowa z metalowym ażurowym globusem jest doskonałym punktem kontaktowym dla każdego turysty, widoczna od strony dworca kolejowego w kierunku barbakanu, Placu Matejki, naprzeciwko tej kamienicy z 1904 roku znajduje się ulica Sławkowską, którą możemy dojść do Rynku Głównego.
Pomnik Królowej Jadwigi i Króla Władysława Jagiełły wystawiony na pamiątkę 500-rocznicy unii Polski z Litwą. Stoi na Plantach, naprzeciwko ulicy Krowoderskiej, w tle budynek przy ul. Basztowej 10 oraz Dom Pod Globusem.


Ulica Basztowa

Planty

Na rogu ulic Basztowej i Sławkowskiej znajduje się ogród plantowy 'Przy Barbakanie', ulubione miejsce do kontemplacji.

Sadzawka z wodotryskiem liczy sobie już 110 lat. Władze miasta w ramach IV okresu rozwoju Plant przystąpiły do odwodnienia Plant. Utworzono miejsce spacerów i wypoczynku dla Krakowian, a szczególnie dla dzieci. Nie ma już kolorowych rybek i dostojnych łabędzi, które przyciągały dzieciaki w urocze miejsce. W sadzawce zadomowiły się obecnie dzikie kaczki. One też sprawiają radość. Wieczorem sadzawka jest pięknie iluminowana. 



Pomnik harfiarza Bojana z 1886 roku ufundowany przez Konstantego Wołodkiewicza upamiętniający Bohdana Zaleskiego – polskiego poetę doby romantyzmu. Bojan w kulturze słowiańskiej to wędrowny pieśniarz i bajarz. Znajduje się na krakowskich Plantach w Ogrodzie Barbakan, w rejonie pomiędzy Barbakanem a ul. Sławkowską, obok sadzawki z fontanną. Jest to dzieło Piusa Welońskiego.


Pomnik ślepego harfiarza i podtrzymującego chłopca - przewodnika. Napis na postumencie: Pamięci Bohdana Zaleskiego - 1886
str. 142/264 https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/362396/PDF/NDIGCZAS016626_1901.pdf





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz