Strony

środa, 25 kwietnia 2012

Collegium Śniadeckiego UJ. Ogród Botaniczny

Collegium Śniadeckiego UJ przy ul. Kopernika 27 jest siedzibą Instytutu Botaniki UJ. 
Mieści się w dawnej willi podmiejskiej z XVI w. przebudowanej u schyłku XVIII w. na Obserwatorium Astronomiczne  (założone przez Jana Śniadeckiego profesora matematyki i astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego).



Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie kojarzy mi się głównie z okresem studenckim, nie tylko z zajęciami z systematyki roślin, egzaminem z tego przedmiotu u prof. Jana Kornasia*, ale też ze spacerami po alejkach wysadzonych niezwykle rzadkimi okazami krzewów, kwiatów.  
Ogród założony w 1783 roku dorobił się pięknej kolekcji rzadkich okazów, populacji roślin zagrożonych wyginięciem, chronionych, dzięki czemu pełnił funkcję dydaktyczną i naukową. Korzystając z opisu roślin po łacinie i po polsku można było łatwiej przyswoić sobie nazewnictwo kwiatów, bylin, krzewinek etc 

Kwitnąca magnolia w Ogrodzie Botanicznym. Z tyłu Klinika Ginekologii UJ.
Hiacynty
Arabis caucasica Schlecht. Gęsiówka kaukaska. Europa, Iran
Magnolia pośrednia
Ogród mieści się   z tyłu obecnego Muzeum Ogrodu Botanicznego i Pracowni Historii Botaniki im. Jadwigi Dyakowskiej.  Warto odwiedzić ze względu na ciekawe okazy kaktusów, orchidei, storczyków w szklarni tropikalnej, palmiarni i alpinarium.

Linki:
* Jan Kornaś (1923-1994)  fitogeograf, systematyk, pteridolog, profesor UJ, dyrektor Instytutu Botaniki UJ, badacz szaty roślinnej Polski, Europy i Afryki, autor m.in. opracowań: Charakterystyka geobotaniczna Gorców (1955), Distribution and ecology of the pteridophytes in Zambia (1979), Atlas of distribution of pteridophytes in Rwanda (Central Africa) (1993, wraz z K.A. Nowakiem, M. Matyjaszkiewicz) oraz podręcznika Geografia roślin (wyd. 1-1986, wyd. 2-2002, wraz z żoną Anną Medwecką-Kornaś  profesorem UJ). W czasie pobytu w Afryce (Zambia 1971-1973, Nigeria 1977-1978) zgromadził (wraz z A. Medwecką-Kornaś) zbiory zielnikowe (ok. 7000 arkuszy) oraz eksponaty muzealne.

zobacz też:
Magnoliowe miasteczko Leżajsk


Alegorie wokół Mickiewicza

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA
Pomnik Adama Mickiewicza wg projektu Teodora Rygiera powstał w XIX w. i odsłonięty w setną rocznicę urodzin poety. Mieszkańcy Leżajska wnieśli wkład w jego budowę. W 1883r urządzono bal w Zamku Leżajskim, z którego dochód w kwocie 38 złr przeznaczono na budowę pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie. Na uroczystość sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza na Wawel Rada Miejska w Leżajsku wysłała delegację z wieńcem przyozdobionym szarfami i odnośnymi napisami na nich. W delegacji uczestniczył ks. Józef Mytkowicz i Marian Wodziński. 
Adam Mickiewicz - nasz ukochany wieszcz  od ponad stu lat stoi na Rynku Głównym w Krakowie i to stoi w niezłym towarzystwie. Otoczony postaciami alegorycznymi. Każda z nich przekazuje treści alegoryczne. 
Postać z lutnią to alegoria Poezji. 
Rycerz symbolizujący Patriotyzm



Kobieta wznosząca lewą ręką wskazuje poetę stojącego powyżej na cokole. Jest to postać alegoryczna symbolizująca Ojczyznę. Na tablicy trzymanej pod pachą możemy odczytać napis 'On kocha Naród'. U jej stóp piękny orzeł z rozpostartymi skrzydłami wpatrzony jak w obraz w piękną postać kobiety.



Starzec nauczający chłopca to alegoria symbolizująca Naukę.

Odczytanie treści alegorycznych wcale nie jest takie jednoznaczne.  Przekaz alegoryczny postaci wyrażających czy symbolizujących jakieś przesłanie każdy odczytuje bardzo indywidualnie. 

Spotkałam się kiedyś, jeszcze za czasów, kiedy studiowałam w Krakowie z odczytem krążącym w środowisku studenckim:

Cztery postacie siedzące wokół cokołu rozmawiają ze sobą. 
Jedna z nich (starzec) mówi - coś tu śmierdzi, 
druga (rycerz) - rzeczywiście, 
trzecia postać z lutnią w ręce - to nie ja, 
czwarta, kobieta wskazujaca ręką ku górze - to on!
Potwierdza to postać na cokole - tak, to ja Adam Mickiewicz!
Ciekawe, co pomyślał sobie orzeł z otwartym dziobem.

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Za czym kolejka ta stoi

Myślałam, że skończyły się w Polsce czasy, w których można było na ulicy obserwować niemalże kilometrowe kolejki na mieście. A tymczasem, dwudziesty pierwszy wiek, Kraków - miasto z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego i taaaka kolejka. Każdy turysta zaciekawiłby się co jest grane i za czym kolejka ta stoi. W niedzielę? Od 8 rano?


Okazuje się, że mieszkańcy Krakowa przybyli tak licznie nie dlatego, że mięso rzucili do sklepu. 
Przyszli wesprzeć inicjatywę oczyszczania tego pięknego miasta z odpadów. Każdy z nich i młody i stary, z  reklamówką w ręce przytargał z domu stary niepotrzebny  sprzęt elektryczny i elektroniczny, sprzęt AGD,  stare suszarki do włosów, niesprawne drukarki komputerowe, aparaty komórkowe, zużyte baterie, a nawet plastikowe korki od butelek czy wreszcie same butelki. 
Zbiórka materiałów odpadowych zorganizowana na Małym Rynku. 

sobota, 21 kwietnia 2012

Kraków nocą

Wpadłam na kilka dni do Krakowa. Nie podarowałabym sobie, gdybym wychodząc z Dworca PKP nie zahaczyła na Rynek Główny. Niby nie po drodze, ale przy okazji kliknęłam parę zdjęć.



Teatr Słowackiego w Krakowie






Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera 

Wpadłam Pod Barany na zwiady, chciałam zobaczyć jak świętują uczestnicy, czy laureaci Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Nagrodę główną przydzielono duńskiemu reżyserowi Mads Matthiesenowi za film "Teddy Bear".

 100 tysięcy dolarów to nagroda dla najlepszego młodego debiutanta filmowego. Na Rynku Głównym stoi samochód dla szczęśliwego zwycięzcy, nie wiem tylko w jakiej kategorii zostanie właścicielem tego białego autka.