Strony

środa, 6 listopada 2019

Willa Cyrankiewiczów przy Salwatorskiej 22 w Krakowie

Willowe osiedle przy Salwatorskiej, niedaleko kościoła Świętego Salwatora, a pod numerem 22 willa, w której mieszkał znany polityk Józef Cyrankiewicz z żoną Niną Andrycz. Właścicielami willi byli jego rodzice - Józef i Regina Cyrankiewiczowie.
Józef Cyrankiewicz pochodził z zamożnej rodziny. Ojciec Jozef senior, wyznawca Dmowskiego był inżynierem i przedsiębiorcą, matka Regina pochodziła z rodziny Szlapaków właścicieli majątku i kilku tartaków w okolicy beskidzkiej wsi Brunary. Albin Szlapak - ojciec Reginy był grekokatolikiem, ufundował cerkiew w pobliskiej wsi Czyrnej. Józef (senior) poznał Reginę gdy przyjechał z ciotką na wakacje w rodzinne okolice Reginy. Zakochał się w Reginie. Ta jednak była już po słowie z synem lokalnego leśniczego. Józek wręczył jej złoty zegarek oraz pierścionek i kolczyki. Nagle jednak Regina wraz z matką uciekły do Lwowa, pozostawiając kosztowności. Narzeczony ruszył za nimi w pościg, który zakończył się sukcesem i przyjęciem na powrót prezentów zaręczynowych. Odbył się ślub, a w kwietniu urodził się syn Józio. Według pierwszej wersji urodził się w Brunarach, wedle drugiej w Tarnowie.
Ten ciekawy wątek miłosny opisuje Waldemar Piasecki w książce "Jan Karski. Jedno życie".
***
Józef i Regina Cyrankiewiczowie pochowani są rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.Wincenty Cyrankiewicz - rzeźnikiem, właściciel knajpki przy placu Szczepańskim, wytwórca znakomitych kiszek i kiełbas. Wincenty był gorącym patriotą, nie tylko za godło knajpki przyjął kopiec Kościuszki, ale w 1848 roku sięgnął po broń.


Literatura i źródło:
Jan Karski. Jedno życie. Tom II. Inferno Autorzy Waldemar Piasecki

3 komentarze:

  1. Nie znałam tego adresu, tzn. nie kojarzyłam z Cyrankiewiczem, natomiast grobowiec tak, zatrzymałam sie przy nim latem, na zdjęcie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiekrotnie mijalem ten dom. Mieszkałem niedaleko, na ul. Królowej Jadwigi.
    Pamiętam, że sporą część ogrodu przy tym domu Cyrankiewicziowie przeznaczyli pod budowę pobliskiej szkoły.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mieszkałem niedaleko, przy Bolesława Prusa. Wszyscy okoliczni mieszkańcy wiedzieli, że o "willa Cyrankiewicza", ale czy teren pod szkole "oddali", czy im zabrano nie wiem, o tym nie mówiono.

    OdpowiedzUsuń