Strony

sobota, 28 stycznia 2023

Synagoga Poppera w Krakowie ul. Szeroka 16

Na krakowskim Kazimierzu przy ul. Szerokiej 16 znajduje się synagoga Poppera, zwana Małą Synagogą, dom modlitwy wybudowany w 1620 roku. 

Obecnie znajduje się księgarnia Austeria, ale wewnątrz tego dawnego domu modlitwy zachowało się ciekawe wyposażenie, schody prowadzące na górę do babińca, na ścianach i sklepieniu polichromia.

Na dziedzińcu wymalowany mural o tematyce żydowskiej. 







wtorek, 24 stycznia 2023

Galeria Starmach - Wystawa Jerzego Nowosielskiego 2023

Rok 2023 uznany został Rokiem Jerzego Nowosielskiego, w setną rocznicę urodzin artysty związanego z Krakowem, Akademią Sztuk Pięknych, gdzie pracował, jako profesor w latach 1967-93, związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim, który uhonorował artystę tytułem doktora honoris causa.
Z tej okazji 17 stycznia 2023 w galerii sztuki "Starmach Gallery" w Krakowie przy ul. Węgierska 5 została otwarta wystawa "Pracownia Jerzego Nowosielskiego".
 Galeria Starmach – galeria sztuki w Krakowie, założona w roku 1989 przez małżeństwo historyków sztuki: Teresę i Andrzeja Starmachów. Pierwszą siedzibą galerii była kamienica Pod Orłem przy Rynku Głównym. W tym okresie działalności galeria miała kilkadziesiąt wystaw, m.in.: Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Andrzeja Pawłowskiego, Marii Stangret czy Jonasza Sterna.


  
W budynku przy ul. Węgierskiej 5 mieści się też siedziba Fundacji Nowosielskich powołanej do istnienia w maju 1996 roku z inicjatywy Zofii i Jerzego Nowosielskich. 
Celem tej instytucji jest wspieranie i promowanie najwartościowszych zjawisk we współczesnej kulturze,poprzez organizację wystaw, sympozjów i sesji naukowych. Przedmiotem projektu jest w obecnym kształcie jedynie część świecka twórczości Jerzego Nowosielskiego. Wsparcia merytorycznego udzielili biograf Jerzego Nowosielskiego Pani Krystyna Czerni oraz Andrzej Starmach i Andrzej Szczepaniak z Galerii Starmach. 
 
 
W latach 70. - 90. XX w. powstały liczne kompozycje utrzymane w błękitno-zielonej tonacji pejzaże z charakterystycznymi wiejskimi cerkiewkami.
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
W latach 50. Nowosielski tworzył rodzaj karnetu intymnego, na który złożyła się seria malarskich i rysunkowych wizerunków nagich dziewczyn, portretów mężczyzn.
"Jeżeli malarza interesuje problem cielesności, jakiś sposób łączenia spraw duchowych ze światem bytów fizycznych, to zupełnie naturalne jest, że zaczyna się interesować wyglądem kobiety" - tak Nowosielski opisywał swoje dzieła.
 
 

 

  
  
 
 
 


Linki:
http://www.starmach.eu/app/pl/artist/31

"Helena Rubinstein - pierwsza dama piękna" Wystawa w Muzeum Galicja w Krakowie

Pogoda barowa, w ciągu jednego dnia zniknęły bajecznie piękne zimowe krajobrazy, ale dla turysty to żaden problem, nigdy nie brakuje atrakcji w Krakowie. Za radą mojego znajomego wybrałam się dzisiaj na krakowski Kazimierz obejrzeć wystawę "Helena Rubinstein - Pierwsza dama piękna". 

Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu przy ul. Dajwór 18 będzie jeszcze czynna do końca kwietnia.


Kim była i jest Helena Rubinstein to każdy wie, no, prawie każdy. Znana, jako Żydówka polskiego pochodzenia, która dzieciństwo i młodość spędziła w Krakowie, znana, jako kobieta sukcesu, jedna z najwybitniejszych przedsiębiorczyń XX wieku, ale to taka wiedza ogólna.  

Dzisiaj poznałam wiele ciekawych szczegółów z jej życia.  Poznałam jej żydowskie korzenie, znakomity zmysł do interesów, zdolności marketingowe, dbałość o wizerunek stworzonej przez nią własnej marki, fascynację modą, zamiłowanie do sztuki. 

Nosiła stroje Coco Chanel, Yves Saint Laurenta, Paula Poireta i in. znanych kreatorów mody.

Na wystawie można zobaczyć oryginalną suknię od Christiana Diora z 1957 roku.

Pablo Picasso nie zgodził się namalować jej portret olejno, ale w 1950 roku wykonał cykl 40 rysunków przedstawiających madame Rubinstein.

Znała się z Fridą Kahlo i Diego Riverą, z Salvadorem Dali, Andy Warholem.

 


 



sobota, 21 stycznia 2023

Spotkanie Noworoczne SA UJ Kraków, 21 stycznia 2023

21 stycznia 2023 r., po trzyletniej przerwie, spowodowanej m. in. pandemią COVID-19, wojną na Ukrainie odbyło się Noworoczne Spotkanie Członków i Przyjaciół SA UJ, zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 
W 2022 zmieniły się władze Stowarzyszenia. Prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego został prof. dr hab. Piotr Laidler, wiceprezesem Barbara Nikorowicz.

W spotkaniu, które odbyło się w Auli Collegium Novum przy ul. Gołębiej 24 udział wzięli m. in. prof. dr hab. med. Wojciech Nowak - Rektor UJ w latach 2012-2020, prof. Zdzisław Gajda, prof. dr hab. Andrzej Mania - prorektor UJ w latach 2008 – 2016, Prorektor UJ prof. dr hab. Jarosław Górniak, Prorektor UJ prof. dr hab. Piotr Jedynak, Jacek Nikorowicz przedstawiciel Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego w Krakowie, autor książki "Kobiety Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego", przedstawiciele Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków - Pana Józefa Kołodzieja i Panią Janinę Bober, Panią Jadwigę Dudę - Prezes Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Wieliczki, Panią Zofię Sitko - ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W spotkaniu Noworocznym udział wzięła najstarsza członkini Stowarzyszenia Pani mgr Henryka Wałek, która w tym miesiącu obchodziła 97. urodziny.
Już na początku przybyłych gości przywitała i zachęcała do złożenia autografów w Księdze Gości SA UJ Pani mgr Barbara Rosławiecka - wieloletnia kronikarka SA UJ,
Proboszcz Kolegiaty akademickiej św. Anny ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś poświęcił opłatki, złożyliśmy sobie wzajemnie noworoczne opłatkowe życzenia. 
Po oficjalnej uroczystości mieliśmy okazję przy tradycyjnym poczęstunku i symbolicznej lampce wina porozmawiać i bliżej się poznać.

Życzenia zdrowia, miłości i nadziei, spokoju, zrealizowania marzeń i planów oraz pomyślności na każdy dzień Nowego 2023 Roku w imieniu własnym i Zarządu Głównego złożył Prezes SA UJ prof. dr hab. Piotr Laidler.
Gości przywitała również wiceprezes Barbara Nikorowicz.
Fot. Tomasz Ordyczyński, Anna Ordyczyńska 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Henryka Wałek

 
 
 
   
dr Edward Araszkiewicz członek Zarządu z żoną Franciszką
 
 
 
 
****
Film ze spotkania:
**
 
***
Zobacz też:

Spotkanie Opłatkowe SA UJ. 11 stycznia 2020
Spotkanie opłatkowe SA UJ w Collegium Novum 2016