Strony

sobota, 28 grudnia 2013

Stary Kleparz w Krakowie

Zabytkowe targowisko Stary Kleparz w Krakowie cieszy się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Krakowa, którzy przyjeżdżają na zakupy, ale też turystów, którzy traktują stragany kupieckie jako atrakcję turystyczną. 
Od wczesnych godzin porannych aż do zmroku można tu kupić dosłownie wszystko - szwarc, mydło i powidło. 
Rynek Kleparski znajduje się przy ul. Basztowej. 



***
Polecam filmik przedstawiający japońską ekipę telewizyjną zainteresowaną brzoskwiniami UFO sprzedawanymi na Starym Kleparzu w Krakowie




***






piątek, 27 grudnia 2013

Cafe Gallery Zakopianka

Na krakowskich Plantach u wylotu ul. Św. Marka znajduje się jedna z najstarszych krakowskich kawiarni 'Cafe Gallery Zakopianka'. 
Kawiarnia została wybudowana w 1826 roku przy zajeździe, stąd odjeżdżały powozy konne do Zakopanego. 
Kawiarnia była ulubionym miejscem spotkań środowisk artystycznych i twórczych  artystów. Pośród znanych bywali tu Stanisław Wyspiański, Tadeusz Boy Żeleński, Tadeusz Przybyszewski, Włodzimierz Tetmajer, Lucjan Rydel, aktorzy z pobliskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Można było spotkać również dziennikarzy, polityków, profesorów krakowskich uczelni, studentów. Chętnie zaglądają do kawiarni turyści oraz spacerowicze. 
W 2006 roku utworzono przy kawiarni Galerię Sztuki.

Zabytkowy ekspres do kawy












wtorek, 26 listopada 2013

Irish Pub Pod Papugami w Krakowie

Irlandzki Pub "Pod papugami" znajduje się w XVI. wiecznej kamienicy przy ul. Św. Jana 18 w Krakowie.  
Irlandia kojarzy mi się z Dniem Świętego Patryka, narodowym i religijnym świętem Irlandii obchodzonym 17 marca. 
17 marca jest dniem śmierci św. Patryka patrona Irlandii.
Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.
Jak Irlandia to również skojarzenia takie jak Ulisses, James Joyce i piwo Guinness.
Happy St Patrick's Day. Pozdrawiam! :D 
 
 
 
 
 
 
 
Ci turyści to zapewne z Irlandii. 

niedziela, 17 listopada 2013

Kopciuszek w Krakowie

W czerwcu, po 40. latach, z wielkim sentymentem odwiedziłam mój ulubiony krakowski bar 'Kopciuszek' znajdujący się przy ul. Karmelickiej 15 w Krakowie. 

Będąc na studiach z przyjemnością chodziłam do baru na prawdziwe soki z marchewki, pyszne jogurty owocowe i mój ulubiony mrożony koktajl kawowy.

Zmienił się nieco wystrój baru, nie ma już dawnej nazwy 'Kopciuszek'. Zmienił się bowiem właściciel baru. Kiedyś należał on do spółdzielni mleczarskiej, dzisiaj bar jest w prywatnych rękach.

Z przyjemnością wypiłam pyszną kawusię espresso, a od miłej pani otrzymałam na pamiątkę filiżankę do mojej kolekcji z logo Davidoff Cafe.

piątek, 15 listopada 2013

Collegium Iuridicum UJ

17 listopada 2013 roku (niedziela) w Krakowie odbywa się Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Muzeum Zoologicznym UJ zaprasza na ul. Grodzką 53, gdzie w podziemiach Collegium Iuridicum UJ od 1992 znajduje się wystawa Instytutu Zoologii UJ. Prezentowane są muszle morskie (ok. 1500 gatunków ofiarowanych UJ przez Bolesława Rączkę w 1984), skamieniałości (ok. 500 gatunków ofiarowanych UJ przez prof. J. Małeckiego i dr R. Tarkowskiego z AGH) i motyle (ok. 2300 gatunków).
Collegium Iuridicum to jeden z najstarszych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego - zespół domów gotyckich połączonych w XV wieku z przeznaczeniem dla Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W XIX w. mieściła się tu  mieściła się tu siedziba urzędu fiskalnego, potem lazaret.



Arkadowy dziedzinie Collegium Iuridicum UJ

Arkadowy dziedzinie Collegium Iuridicum UJ

Collegium Iuridicum od ul. Kanoniczej i pl. Marii Magdaleny 

Rzeźba Luci di Nara (Światła Nary) Igora Mitoraja (1991), będącą darem artysty dla UJ (na dziedzińcu Collegium).

piątek, 25 października 2013

Józio Feldman to prof. Józef Feldman (1899-1946)

Józio Feldman, 1905, pastel, 38 x 38 cm, 
Józef Feldman, pseud. Józef Sokołowski (ur. 1 VIII 1899 w Przemyślu, zmarł 16 VI 1946 w Krakowie), historyk polski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Był synem Wilhelma (pisarza, dramaturga, krytyka literackiego ur. w Zbarażu) i Marii z Kleinmanów (tłumaczki literatur zachodnich). 
Ukończył IV gimnazjum w Krakowie (1917), następnie studiował prawo (1917-1919) i historię (1919-1922) na UJ. 
(źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Feldman_(historyk)).

Słynny obraz 'Józio Feldman' Stanisława Wyspiańskiego przedstawiający prof. Józefa Feldmana znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Rodzina Feldmanów przekazała w 1954 roku do Muzeum portret Józia oraz portret jego ojca Wilhelma Feldmana (1904).

Plik:Wyspianski1904portretFeldmana.jpg
Portret Wilhelma Feldmana namalowany przez Stanisława Wyspiańskiego











W Księdze adresowej Krakowa z 1932 r odnalazłam informację o Józefie Feldmanie, dr. asystencie UJ, który mieszkał na ul. Pomorskiej 7. Czy to adres profesora? Inf. do sprawdzenia. Prof. Józef Feldman pochowany jest razem z Marią Kreczowską na Cmentarzu Rakowickiem w Krakowie. 




Napisałam, że pochowany jest z żoną. Jedna z czytelniczek mojego bloga słusznie zwróciła mi uwagę, że to nie żona, ale matka leży w jednym grobie. Rzeczywiście data urodzin i śmierci Marii Feldmanowej wyklucza żonę. Tylko, że jak podają źródła w Internecie matka pochodziła z Kleinmanów, a nie z Kreczowskich. 
** 
Kraków 1947. Nekrolog. Za spokój duszy ś.p. Dra Józefa Feldmana Prof. Uniw. Jagiellońskiego, Członka Koresp. Polskiej Akademii Umiejętności jako w pierwszą bolesną rocznicę śmierci odprawione zostanie w poniedziałek dnia 16 czerwca 1947 roku [...]. nabożeństwo żałobne [...] 
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/859364/edition/827283/content 


 
Kraków 1986. Nekrolog. W 40-tą rocznicę śmierci Ś.P. Józefa Feldmana profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego zostanie odprawiona Msza św. we wtorek - 17 czerwca b.r. [...] 

poniedziałek, 21 października 2013

Rodzina Makarewiczów i Wicherkiewiczów

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w kwaterze KWX Płd-Wsch znajduje się Grobowiec Rodziny Makarewiczów i Wicherkiewiczów. Na dużej tablicy jednej ze ścian grobowca możemy wyczytać kilka nazwisk, kilka dat dat i kilka krótkich informacji o osobach związanych z Krakowem, Lwowem, powstaniem styczniowym.


Spirydon Makarewicz, inżynier kolejowy CK, radca rządu, em. dyrektor zast. CK Kolei Państwowych, kawaler orderów, uczestnik powstania styczniowego. *1847- zm. 1906. Jego dziełem jest m.in. wiadukt kolejowy wg projektu architekta Teodora Talowskiego, wiadukt nad ul. Lubicz w Krakowie.
Wiadukt ul. Lubicz w Krakowie

Z Malickich Emilia Makarewiczowa, żona Spirydona, wdowa po dyrektorze Kolei Państw. w Krakowie, uczestniczka powstania styczniowego. *13 ? 1847 - 28 ? 1923.

Juliusz Makarewicz prof. na Wydziale Prawa UJK we Lwowie * 5 V 1872 w Samborze - zm. 20 IV 1955 we Lwowie. Senator RP. We Lwowie mieszkał na ul. Mochnackiego 58. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Bożena z Lyskowskich Wicherkiewiczowa żona profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, ur. w Mileszewach Prusy Zach. *14 IX 1858 - zm. 24 VII 1906 w Landeku na Szląsku.

Bolesław Wicherkiewicz ur. 7 VII 1847- zm. 7 XII 1915 radca dworu, profesor okulistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, komandor orderu Grzegorza W.

Z Wicherkiewiczów Janina Bolesława Makarewiczowa, żona prof. UJK we Lwowie, * 28 VII 1880 - 17 X 1921.

Linki:

czwartek, 17 października 2013

Tadeusz Kantor (1915-1990)

Tadeusz Kantor - syn Mariana Leona Kantora i Heleny z Bergerów. Ur. 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie) – polski reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.
Jego rodzina pochodziła z niemieckiej kolonii Hohenbach, dziś części Czermina. Koloniści Hohenbach przybyli z Nadrenii. 
Tam urodził się jego ojciec Marian Leon (syn Franciszka, urzędnika skarbowego, i Antoniny z Jaworskich). 


Grób Tadeusza Kantora na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie został zdewastowany. Skradziono elementy wykonane z brązu -  ławeczkę, na której siedział chłopiec, krzyż i książkę. Kantor był reżyserem spektaklu "Umarła klasa", do którego nawiązuje pomnik na cmentarzu. Był synem Mariana Kantora-Mirskiego i Heleny z Bergerów. Drzewo genealogiczne rodziny Kantorów i Bergerów opisane w książce "Drodzy nieobecni Tadeusza Kantora. Wspomnienie o Tadeuszu Kantorze, Marianie Kantorze-Mirskim i Józefie Kantor" autorstwa Urszuli Rzewiczok, M. Katarzyny Gliwy, Wydawca: Muzeum Historii Katowic. Rok wydania: 2002.

Tadeusz Kantor był bliskim krewnym Krzysztofa Pendereckiego i znanego mieleckiego lekarza Eugeniusza Bergera. Te fakty mało są znane, gdyż wielki artysta teatru niechętnie mówił o swym życiu. Nie chciał, by uniwersalne przesłania jego dzieł tłumaczone były biografią. Uważał prawdziwe dzieła sztuki za twory autonomiczne, które tłumaczą się same i powinny być odbierane w różnoraki sposób, w zależności od wiedzy, doświadczenia i wrażliwości odbiorców. Jednak i on uczestniczył w przygotowaniu biografii swego ojca opracowanej i wydanej pod tytułem „Marian Kantor - Mirski 1884-1942” przez Zdzisława Kantora w roku 2004, a więc już po śmierci Tadeusza.

Marian Leon Kantor-Mirski, ps. Mirski (ur. 22 czerwca 1884 w Hohenbach, niemieckiej kolonii w Czerminie w okolicach Mielca, zamordowany 18 marca 1942 w Auschwitz-Birkenau).
Jeszcze przed I wojną światową ukończył seminarium nauczycielskie w Tarnowie i był nauczycielem w Sędziszowie Małopolskim, Zawadce, Wielopolu Skrzyńskim, Pstrągówce. 
Był legionistą. Po wybuchu I wojny światowej służył w 3. pułku piechoty II Brygady Legionów Polskich pod pseudonimem „Mirski”, a po odzyskaniu niepodległości, do 1922 r. zawodowym oficerem w Wojsku Polskim w stopniu kapitana. 
Na Śląsku wrócił do pracy nauczycielskiej i wtedy też z pasją badał historię Sosnowca, Będzina, Zawiercia, Czeladzi, Ziemi Olkuskiej. Publikował wyniki swych badań, rozwinął szeroko działalność społeczną i wydawniczą, był entuzjastą regionalizmu.  
Pod koniec dwudziestolecia międzywojennego mieszkał w Krakowie i Tarnowie. W Tarnowie został aresztowany przez Niemców i wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął 18 marca 1942 r.

piątek, 16 sierpnia 2013

Relikwie świętego Stanisława na Wawelu

Relikwie świętego Stanisława Biskupa spoczywają w katedrze na Wawelu. Kaplica ze srebrną trumną - relikwiarzem zajmuje centralną część bazyliki. Nad trumną piękna kopuła wzniesiona na czterech kolumnach, a nad nimi umieszczone są złocone posągi z brązu, przedstawiające czterech Apostołów.
Pod kaplicą znajduje się krypta biskupów krakowskich.Kult św. Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok (w 10 lat po śmierci) ze Skałki do katedry wawelskiej. 8 maja 1254 roku na krakowskich Błoniach zebrali się książęta polscy, duchowieństwo i wierni, aby oddać mu hołd i cześć. 8 września 1253 r. pp. Innocenty IV dokonał w bazylice św. Franciszka w Asyżu uroczystej kanonizacji. 


Św. Stanisław Bp i Męczennik ur. się pierwszej połowie XI w. w Szczepanowie. Według XIII-wiecznych "Vita maior i minor" rodzicami jego byli rycerz Wielisław i Bogna. Ok. 1070 roku został wybrany za zgodą króla Bolesława Śmiałego biskupem krakowskim. Na skutek zatargu z królem Bolesławem został skazany przez niego na "odrąbanie członków i porąbaniu ciała". Męczeńską śmierć poniósł św. Biskup 11 IV 1079.
Przez wieki konfesja była miejscem składania trofeów wojennych, np. przez króla Władysława Jagiełłę , który po zwycięstwie Grunwaldzkim zawiesił przy grobie świętego chorągiew krzyżacką.

zobacz też:

niedziela, 28 lipca 2013

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie!

Dzisiaj, 28 lipca 2013 roku 
Papież Franciszek 
przebywający obecnie na brazylijskiej plaży Copacabana w Rio de Janeiro, 
na Światowych Dniach Młodzieży obwieścił Światu, że kolejne uroczystości Światowych Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie.

To duże wyzwanie organizacyjne, ale damy radę. Gościliśmy Papieża Jana Pawła II, mieliśmy Euro 2012, to i teraz podołamy. 
Tylko czy Krakowskie Błonia pomieszczą 2-3 miliony wiernych?

piątek, 19 lipca 2013

Collegium Witkowskiego UJ

We wcześniejszym blogu napisałam nieco o Ogrodzie Biblioteki Jagiellońskiej. Będąc już tam w ogrodzie, możemy bezpośrednio z ogrodu przejść przez otwartą bramę, niejako od tyłu do Collegium Witkowskiego. 
Wejście główne Collegium Witkowskiego od ul. Gołębiej – drzwi z witrażami 

Wejście główne jest od strony ul. Gołębiej, tak samo jak wejście do Collegium Novum.

Collegium Phisicum im. Augusta Witkowskiego UJ (Instytut Historii, kiedyś Instytut Fizyki UJ przy u. Gołębiej 13 w Krakowie).


Budynek Collegium Witkowskiego przy ul. Gołębiej został wybudowany z przeznaczeniem na Zakład Fizyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W okresie I wojny światowej, od sierpnia 1914 do grudnia 1917 w budynku mieścił się szpital wojskowy.

W czasie II wojny światowej Instytut zdewastowano, wyposażenie sal i laboratoriów zostało całkowicie zniszczone, a do budynku 20 IV 1940 r. wprowadził się Institut für Deutsche Ostarbeit (Instytut niemieckiej pracy na wschodzie).

Po wojnie w zdewastowanym obiekcie przeprowadzono remont i wznowiono pracę dydaktyczną i naukową. W 1946 z Wilna do Krakowa przeniósł się profesor Henryk Niewodniczański, przed którym postawiono zadanie odtworzenia Katedry Fizyki UJ. W 1956 utworzono Instytut Fizyki UJ, a po jego przeprowadzce do nowych obiektów w 1964 budynek Collegium Witkowskiego został oddany Wydziałowi Filozoficzno-Historycznemu, który umieścił w nim Instytut Psychologii i Instytut Historii. Od 2002 jedynym gospodarzem jest Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Witraż ‘Bóg władca piorunów i elektryczności’ w drzwiach Collegium Witkowskiego




Wejście do Collegium Witkowskiego od strony Ogrodu