Prof. Brodowicz odsprzedał pałacyk Towarzystwu Kolei Krakowsko-Górnośląskiej, a sam zamieszkał przy ul. Strzeleckiej 7. Pałac w 1851 roku odkupił od Towarzystwa Piotr Stanisław Moszyński.
W 1884 roku w tym miejscu zbudowano nowy pałac wzorowany na architekturze francuskiej, dla pochodzących z kresów ziemian, Bolesława i Zofii Wołodkowiczów. Znany jako Pałac Wołodkowiczów lub Wołłodkowicza.
Prof. Maciej Józef Brodowicz, Józef Brodowicz (ur. 24 lutego 1790 w Grzymałowie na Podolu, jako syn Andrzeja i Barbary z Kadłubowskich - zm. 22 stycznia 1885 w Krakowie).
Po studiach na Uniwersytecie Wiedeńskim i pięcioletniej praktyce lekarskiej w szpitalu stolicy cesarstwa objął w 1823 kierownictwo kliniki lekarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Z jego barwną postacią związanych jest również wiele anegdot. Miał on mianowicie przez ostatnich 16 lat swojego życia przechowywać w mieszkaniu przeznaczoną dla siebie trumnę z nie heblowanych desek sosnowych, do której miano go złożyć w koszuli uszytej przed laty przez matkę i w starym mundurze urzędnika Wolnego Miasta Krakowa. W trumnie miały być umieszczone listy matki i przyjaciela z lat młodości oraz wypchany ulubiony kanarek. W przeddzień śmierci 95-letni Brodowicz przesłał kilku znajomym bileciki pożegnalne.
Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze 11.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz