Strony

piątek, 3 sierpnia 2018

Collegium Maius UJ i Jubileusz 200-lecia ASP

Przemierzając Kraków w piątkowy, słoneczny dzień dotarłam spacerkiem do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Często tam zaglądam, praktycznie za każdym razem kiedy przyjeżdżam do Krakowa. Co nowego?
Dość pobieżnie zapoznałam się z eksponatami, co ciekawsze sfotografowałam, z myślą, że w domu na spokojnie przeglądnę zdjęcie po zdjęciu i poszerzę wiedzę korzystając z Internetu. Były tam portrety profesorów UJ namalowane przez wybitnych absolwentów, grafiki i inne dzieła artystów. Oczywiście Matejko, Wyspiański, Malczewski, Boznańska, Wyczółkowski. 

Muzeum opustoszało, zostały jedynie dwie miłe panie. Wdałam się w rozmowę na temat wystawy. 
- Ma pani szczęście, bo to ostatnie chwile istnienia tej wystawy, powinnyśmy już zamykać Muzeum, ale pani ... . Jest pani ostatnią osobą, która weszła tu przed zamknięciem. Ma pani numer 8650, tzn., że tyle osób w ciągu dwóch miesięcy odwiedziło Wystawę.
Wpisała się pani do Pamiątkowej Księgi?
- Wpisałam
- To jest pani również ostatnią osobą, która wpisała się do tej księgi. 
Chciałam jeszcze popytać o to i owo, ale jedna z pań oświadczyła, że właściwie to już są po pracy, że koniec wystawy, że powinny już zamykać.
     Zdążyłam jeszcze nadmienić, że 3 lata temu podczas inauguracji wystawy "Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius" zorganizowanej dla uczczenia 650 lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego miałam okazję porozmawiać z Rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem. Pan profesor przyznał się wówczas, że Leżajsk jest mu znany, że w Leżajsku, a raczej w Sarzynie odbywał, jako student medycyny praktyki w tamtejszym szpitalu.
Moje miłe panie z Muzeum na hasło Leżajsk, od razu żywo zareagowały. 
- Leżajsk? Kasiu czy ty to słyszysz?
Okazało się, że Kasia od dwóch miesięcy odbywa praktyki w Collegium Maius, obsługuje tę wystawę i dopiero dzisiaj po 2 miesiącach zetknęła się z kimś z Leżajska. Katarzyna Pączka, co prawda przyjechała z Paryża, gdzie mieszka od jakiegoś czasu, ale pochodzi z Łukowej koło Leżajska. 
I wtedy rozmowa ożywiła się, zrobiło się swojsko. Panie, że tak ujmę "zostały po kozie" i nie bacząc na późną godzinę. Dowiedziałam się od Kasi, że wystawa związana z jubileuszem 200-lecia ASP im. Jana Matejki w Krakowie - "200 lat ASP - geneza i związki z Uniwersytetem Jagiellońskim" trwa od 10 maja, że dzisiaj jest ostatni dzień Wystawy. Ekspozycja ukazuje dzieje krakowskiej Akademii, powstałej 16 X 1818 roku na UJ w ramach Wydziału Filozoficznego, Akademia działała aż do momentu otwarcia siedziby nowo powstałej Szkoły Sztuk Pięknych przy obecnym Placu Jana Matejki w Krakowie.
Na Uniwersytecie Akademia działała do roku 1833, następnie, przekształcona w Szkołę Rysunku i Malarstwa, została włączona do Instytutu Technicznego. W roku 1873 powstała samodzielna Szkoła Sztuk Pięknych, której pierwszym dyrektorem był Jan Matejko.Bardzo cennym eksponatem był projekt Statutu Organicznego Uniwersytetu Krakowskiego z 5 sierpnia 1817 roku, w tym dokumencie po raz pierwszy pojawiają się słowa:
"Dla rozszerzenia Nauk Sztuk Pięknych dołączona została do Uniwersytetu Akademia tychże sztuk".
Na okoliczność 200 lecia zaprojektowano specjalną pieczęć - znak graficzny Jubileuszu 200-lecia ASP w Krakowie.

Kuratorzy wystawy: Jolanta Pollesch i dr Jakub Osiecki oraz Michał Pilikowski. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz