środa, 7 maja 2014

Collegium Maius - Wystawa: Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu

Odwiedziłam dzisiaj (środa, 7 maja 2014) Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15. Koniecznie chciałam zobaczyć wystawę zorganizowaną dla uczczenia 650 lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius. Taki tytuł nosi wystawa.
Ideą wystawy jest zaprezentowanie wybranych obiektów ze zbiorów muzealnych i archiwalnych, obrazujących ideę mecenatu, sylwetki darczyńców, kolekcji, zrodzonej z ich darowizn. 

W Collegium Maius zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, pochodzących z okresu od powstania najstarszej polskiej uczelni w 1364 roku, aż po czasy współczesne.
Rektor UJ, prof. Wojciech NowakNiezwykle cenne eksponaty to średniowieczne berła rektorskie: tzw. berło Jadwigi - podarowane przez króla Władysława Jagiełłę - oraz dwa inne, ofiarowane przez Fryderyka Jagiellończyka oraz kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Jak wyjaśnił dyrektor Muzeum UJ Krzysztof Stopka, wspomniane berła rektorskie przetrwały II wojnę światową dzięki temu, że ukryto je przed Niemcami w specjalnej skrytce w budynku Collegium Novum. 


W tej skrytce były schowane także najważniejsze dokumenty fundacyjne Uniwersytetu - króla Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły.


Pieczęć majestatyczna króla Kazimierza Wielkiego z dokumentu fundacyjnego z dnia 12 maja 1364 roku
Sepet na biżuterię. Eksponat przekazany do Muzeum UJ przez Rodzinę Pusłowskich po śmierci Franciszka Xawerego Pusłowskiego w 1968 roku
Kwadrant astronomiczny
Dar króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1780 rokuBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).