Na terenie Ogrodu Uniwersytet znajduje się Ogród Biblioteki Jagiellońskiej, znany również pod inną nazwą, jako Ogród Collegium Maius. Przylega on do Collegium Maius, Collegium Minus (Instytut Archeologii), Collegium Witkowskiego (Instytut Historii, kiedyś Instytut Fizyki UJ) i Collegium Medicum UJ (Collegium Nowodworskiego, w latach 1898-1940 Biblioteka Jagiellońska).
Pierwsze wzmianki o istnieniu ogrodu pojawiają się w zapisach uniwersyteckich już w 1467 roku. Owoce i warzywa z tego ogrodu trafiały na stoły profesorskie. W dokumentach z późniejszych czasów dowiadujemy się, że hodowano nawet drób, że istniał system kanalizacyjny i latryny dla studentów i nauczycieli.
Na teren ogrodu można wejść zarówno od ul. Jagiellońskiej, jak i ul. Gołębiej oraz przez długą sień dziedzińca arkadowego Collegium Maius. Ogród odrestaurowano, świeżo posadzone drzewa, krzewy i kwiaty, jeszcze nie zdobią ogrodu, ale za to przyciągają XIX w. rzeźby oraz interaktywne modele przyrządów naukowych.
Półkule magdeburskie, zegar słoneczny, model sfery armilarnej, klatka meteorologiczna i licznik scyntylacyjny – to przyrządy eksponowane nie przypadkowo. Nawiązują do różnych etapów rozwoju krakowskiej uczelni.
Przyrząd astronomiczny do wyznaczania współrzędnych ekliptycznych i równikowych ciał niebieskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz