środa, 25 kwietnia 2012

Collegium Śniadeckiego UJ. Ogród Botaniczny

Collegium Śniadeckiego UJ przy ul. Kopernika 27 jest siedzibą Instytutu Botaniki UJ. 
Mieści się w dawnej willi podmiejskiej z XVI w. przebudowanej u schyłku XVIII w. na Obserwatorium Astronomiczne  (założone przez Jana Śniadeckiego profesora matematyki i astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego).Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie kojarzy mi się głównie z okresem studenckim, nie tylko z zajęciami z systematyki roślin, egzaminem z tego przedmiotu u prof. Jana Kornasia*, ale też ze spacerami po alejkach wysadzonych niezwykle rzadkimi okazami krzewów, kwiatów.  
Ogród założony w 1783 roku dorobił się pięknej kolekcji rzadkich okazów, populacji roślin zagrożonych wyginięciem, chronionych, dzięki czemu pełnił funkcję dydaktyczną i naukową. Korzystając z opisu roślin po łacinie i po polsku można było łatwiej przyswoić sobie nazewnictwo kwiatów, bylin, krzewinek etc 

Kwitnąca magnolia w Ogrodzie Botanicznym. Z tyłu Klinika Ginekologii UJ.
Hiacynty
Arabis caucasica Schlecht. Gęsiówka kaukaska. Europa, Iran
Magnolia pośrednia
Ogród mieści się   z tyłu obecnego Muzeum Ogrodu Botanicznego i Pracowni Historii Botaniki im. Jadwigi Dyakowskiej.  Warto odwiedzić ze względu na ciekawe okazy kaktusów, orchidei, storczyków w szklarni tropikalnej, palmiarni i alpinarium.

Linki:
* Jan Kornaś (1923-1994)  fitogeograf, systematyk, pteridolog, profesor UJ, dyrektor Instytutu Botaniki UJ, badacz szaty roślinnej Polski, Europy i Afryki, autor m.in. opracowań: Charakterystyka geobotaniczna Gorców (1955), Distribution and ecology of the pteridophytes in Zambia (1979), Atlas of distribution of pteridophytes in Rwanda (Central Africa) (1993, wraz z K.A. Nowakiem, M. Matyjaszkiewicz) oraz podręcznika Geografia roślin (wyd. 1-1986, wyd. 2-2002, wraz z żoną Anną Medwecką-Kornaś  profesorem UJ). W czasie pobytu w Afryce (Zambia 1971-1973, Nigeria 1977-1978) zgromadził (wraz z A. Medwecką-Kornaś) zbiory zielnikowe (ok. 7000 arkuszy) oraz eksponaty muzealne.

zobacz też:
Magnoliowe miasteczko Leżajsk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).