Strony

wtorek, 27 listopada 2018

Stanisław Wyspiański (1869-1907)

28 listopada 1907 roku w Krakowie zmarł Stanisław Wyspiański - polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie, w 2019 roku obchodzić będziemy 150. rocznicę urodzin Artysty.
Syn Franciszka i Marii z Rogowskich, wnuk Ignacego i Wiktorii z Gągulskich.
Zmarł w prywatnej lecznicy dr Jana Kazimierza Gwiazdomorskiego, budynku na rogu Siemiradzkiego i Łobzowskiej. Pozostawia po sobie żonę Teofilę oraz czwórkę dzieci: Teodora (15 lat), Helenę (10 lat), Mieczysława (9 lat), Stanisława (6 lat). 29 listopada zwłoki artysty zostają przewiezione do krypty kościoła Pijarów. 2 grudnia w pogrzebie towarzyszy 40 tysięcy osób. Po mszy w kościele Mariackim kondukt obchodzi Rynek Główny, idzie ulicą Grodzką, mija Wawel.
Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce, a z dzwonnicy królewskiej katedry na Wawelu zabił dzwon Zygmunta.


Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie przy ul Krupniczej 26, w budynku należącym do dziadków ze strony matki i mieszkał w nim do 1873 roku.
ul. Krupnicza 26
W latach 1873 -1880 mieszkał w domu Długosza przy ul. Kanoniczej 25. Po śmierci matki w 1880 roku przeprowadził się do wujostwa Stankiewiczów przy ul. Kopernika 1.
W Kościele św. Floriana przy Placu Matejki w Krakowie ślubował miłość Teofili Pytkównie w 1900 roku.
Bazylika św. Floriana w Krakowie
Artysta początkowo mieszkał przy Placu Mariackim, potem przez chwilę u swojej przyszłej żony Teofili z Pytków na ul. Szlak 23, a kiedy w 1901 roku otrzymał nagrodę przyznaną przez Akademię Umiejętności za witraże wawelskie wynajął samodzielne, 7-pokojowe mieszkanie na II piętrze kamienicy na rogu Al. Słowackiego (stojącej do dziś, zwaną wówczas Kilińskiego) i Krowoderskiej nr 79.

Znane są liczne pastele - wizerunki dzieci, autoportrety, pejzaże krakowskie, zwłaszcza widoki wzgórza wawelskiego, "Planty o świcie" to jedno z nielicznych dzieł artysty namalowanych farbami olejnymi.

Był autorem polichromii i witraży w kościele oo. Franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. >> Dom lekarski w Krakowie


Polichromie w Kościele oo. Franciszkanów

Witraże w kościele oo. Franciszkanów
  

   




zobacz też:

wtorek, 13 listopada 2018

Nobel dla Reymonta za powieść 'Chłopi'

13 listopada 1924 literacką nagrodę Nobla otrzymał polski pisarz Władysław Stanisław Reymont za powieść „Chłopi”. Był już wówczas poważnie chory przebywał w Nicei. Rok później, w grudniu 1925 roku zmarł w wieku zaledwie 58 lat.
Kontrkandydatami Reymonta do nagrody Nobla byli Stefan Żeromski i Tomasz Mann. 

 Portret Władysława Reymonta - Jacek Malczewski, 1905 

Ślub w 1902 z Aurelią Szabłowską odbył się w kościele Karmelitów na Piasku (przy ul. Karmelickiej) w Krakowie.

Nie doszukałam się informacji skąd znali się Malczewski i Reymont, ale ciekawostką jest fakt, że kiedy Malczewski przez 4 lata wychowywał się u wuja w Wielgiem koło Ciepielowa, gdzie razem z jego synami-  Kazimierzem, Wacławem i Bronisławem pobierał nauki, jeden z synów - Wacław Karczewski - dramaturg i powieściopisarz jest autorem powieści "W Wielgiem", uznawanej za pierwowzór "Chłopów" Władysława Reymonta, powieści, za którą Reymont otrzymał literacką nagrodę Nobla w 1924 roku.

wtorek, 6 listopada 2018

Cmentarz Rakowicki w Krakowie 6.11.2018

Piękna słoneczna pogoda zadecydowała, że przedłużyłam swój pobyt w Krakowie po to tylko, żeby się wybrać na spacer po Rakowickim Cmentarzu. 79 lat temu, Dzisiaj, 6 listopada przypada rocznica wydarzeń sprzed 79 lat - tzw. Sonderaktion Krakau, kiedy to 6 listopada 1939, 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Wśród profesorów był Prof. Franciszek Leja (1885- 1979)



Tuż za bramą Cmentarza Rakowickiego znajduje się okazały grobowiec Bnińskich. Spoczywają tu: Izabella z Dzierżków Bnińska (1799-1873), Helena z hr. Bnińskich Szaszkiewiczowa (zm. 25.11.1877) i Wacława z Sobańskich Bnińska (+ 1889) - matka i żona hr. Romana Bnińskiego, dowódcy oddziału powstańczego w 1863 r., zesłańca na Syberię.
 
Odnalazłam grób Marii Zawilskiej (z d. też Zawilska, c. Jana Kantego Zawilskiego i Febroneli Szelewicz), żony Leopolda Zawilskiego, leżajskiego burmistrza, zamordowanego w 1945 roku. >> Zawilski Leopold (1884-1945)
 
 
Do grobu Wisławy Szymborskiej nie miałam trudności trafić, bywałam tu kilkakrotnie, jednak wiele osób błądzi między alejkami. Grób noblistki mimo, że jest bardzo skromny i niepozorny, obstawiony obficie światełkami pamięci.
 

Chester S. Gaj ur. 4.11.1917 - zm. 20.03.2011. Pilot RAF uczestnik "Bitwy o Anglię".
 
 
 
 
 
 
 
 

zobacz więcej zdjęć
Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Na Cmentarzu Rakowickim spoczywają znane osoby, o których pisałam na blogu:

Józio Feldman
Wisława Szymborska
Rodzina Makarewiczów i Wicherków
Tadeusz Kantor
Antoni Wyspiański urodził się w Kuryłówce
Odo Bujwid pierwszy polski bakteriolog
Babcia Jerzego Nowosielskiego pochodziła z Tarnawca
Pikulscy z Leżachowa