niedziela, 2 września 2012

Odo Bujwid pierwszy polski bakteriolog

W Krakowie przy ul. Lubicz 34 mieszkał Odo Feliks Kazimierz Bujwid.  Z racji mojego wykształcenia, jest mi szczególnie bliski, bo to pierwszy polski bakteriolog.
Był pionierem w zakresie higieny i profilaktyki lecznictwa, jeden z pierwszych polskich naukowców zajmujących się wytwórczością szczepionek leczniczych, przeprowadził pionierskie szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Urodził się 30 listopada 1857 w Wilnie, wywodził się ze zubożałej szlachty litewskiej.

Kamienica przy ul. Lubicz 34


W swoim domu przy ul. Lubicz 34 założył wytwórnię surowic i szczepionek, która w czasie okupacji niemieckiej dostarczała ludności polskiej szczepionek przeciwko durowi plamistemu. 
Wynalazcą pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, groźnej chorobie wywoływanej przez riketsje, a przenoszonej przez zakażone pchły i wszy był polski biolog profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie Rudolf Stefan Jan Weigl. Odo Bujwid był człowiekiem niezwykle pracowitym i zorganizowanym. Jak napisała jego córka Jadwiga Demlowa: 

"Nie znosił lenistwa, marnotrawstwa, był wrogiem zaciętym picia wódki, palenia papierosów, gry w karty i przebywania w knajpach".
Był honorowym członkiem Polskiego Klubu Esperanckiego. Założyciel pierwszego gimnazjum żeńskiego w Krakowie. W 1896 jako radny miasta Krakowa przyczynił się do założenia wodociągów i sieci kanalizacji w mieście. Honorowy Obywatel Miasta Krakowa.
Odo Bujwid zmarł w 1942 roku, jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kw. 18, rząd płd.).


4 komentarze:

 1. Postaci Odona Bujwida i jego żony Kazimiery też są mi bliskie, choć bakteriologiem nie jestem :)
  Bujwid niezwykle zasłużony i oczywiście potraktowany przez konserwatywny Kraków tak, jak to nasze kochane miasto potrafiło potraktować...

  Niezwykle smutny jest jego dziennik "Osamotnienie".
  Planuję kiedyś u siebie też napisać o Bujwidach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło było przeczytać te słowa o Odonie Bujwidzie, moim pra-pra-dziadku. Bardzo chętnie bym przeczytał więcej o Bujwidach—czy udało się coś napisać na państwa stronie?

   Usuń
 2. Odo Bujwid postać ze wszech miar zasługująca na przybliżenie Jego życia, dokonań i zasług dla Polaków. Wydaje się, że i Jego postawa po śmierci żony daje przykład niezłomności, pokonywania trudności. Żył do końca związany bakteriologią, wypełniał swoje zadania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za artykuł i zdjęcia. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).