piątek, 25 października 2013

Józio Feldman to prof. Józef Feldman (1899-1946)

Józio Feldman, 1905, pastel, 38 x 38 cm, 
Józef Feldman, pseud. Józef Sokołowski (ur. 1 VIII 1899 w Przemyślu, zmarł 16 VI 1946 w Krakowie), historyk polski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Był synem Wilhelma (pisarza, dramaturga, krytyka literackiego ur. w Zbarażu) i Marii z Kleinmanów (tłumaczki literatur zachodnich). 
Ukończył IV gimnazjum w Krakowie (1917), następnie studiował prawo (1917-1919) i historię (1919-1922) na UJ. 
(źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Feldman_(historyk)).

Słynny obraz 'Józio Feldman' Stanisława Wyspiańskiego przedstawiający prof. Józefa Feldmana znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Rodzina Feldmanów przekazała w 1954 roku do Muzeum portret Józia oraz portret jego ojca Wilhelma Feldmana (1904).

Plik:Wyspianski1904portretFeldmana.jpg
Portret Wilhelma Feldmana namalowany przez Stanisława WyspiańskiegoW Księdze adresowej Krakowa z 1932 r odnalazłam informację o Józefie Feldmanie, dr. asystencie UJ, który mieszkał na ul. Pomorskiej 7. Czy to adres profesora? Inf. do sprawdzenia. Prof. Józef Feldman pochowany jest razem z Marią Kreczowską na Cmentarzu Rakowickiem w Krakowie. 
Napisałam, że pochowany jest z żoną. Jedna z czytelniczek mojego bloga słusznie zwróciła mi uwagę, że to nie żona, ale matka leży w jednym grobie. Rzeczywiście data urodzin i śmierci Marii Feldmanowej wyklucza żonę. Tylko, że jak podają źródła w Internecie matka pochodziła z Kleinmanów, a nie z Kreczowskich. 

8 komentarzy:

 1. Maria Feldmanowa Kreczowska nie była żoną Józefa Feldmana, ale jego matką.

  Z.Kołodziejska

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za zwrócenie uwagi, że to nie żona, ale matka leży w jednym grobie z Józefem Feldmanem. Rzeczywiście data urodzin i śmierci Marii Feldmanowej wyklucza żonę. Tylko, że jak podają źródła w Internecie matka Józefa Feldmana pochodziła z Kleinmanów, a nie z Kreczowskich.

  OdpowiedzUsuń
 3. obraz autorstwa Wyspiańskiego przedstawia p r z y s z ł e g o profesora

  OdpowiedzUsuń
 4. Maria Kreczowska to pseudonim Marii z Kleinmanów - Feldmanowej. W tym grobie leżą wszyscy - Wilhelm również, tylko niestety metalowe litery z jego nazwiskiem zostały skradzione. Łączę ukłony, Maria Mazur - Prokopiuk

  OdpowiedzUsuń
 5. czy Wilhelm Feldman malował obrazy

  OdpowiedzUsuń
 6. pliskam o ściąge jak najszybciej!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, czy ktos z panstwa wie wiecej o historii rodziny Feldman? Moj dobry znajomy z Anglii ma podstawy do przpuszczen, ze jest spokrewniony z Wilhelmem Feldmanem (prawdopodonie dziadek znajomeo i Wilhelm byli bracmy/kuzynami). Dziekuje.

  OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).