środa, 1 sierpnia 2012

Dom Długosza

Dom Długosza w Krakowie znajduje się na rogu ul. Kanoniczej i ul. Podzamcze. Jan Długosz mieszkał tam w XV w. przez prawie 30 lat. W tym domu napisał Dzieje Polski.

Pierwotnie w budynku mieściły się łaźnie królewskie, później zaadoptowano go dla kanoników krakowskich.  
Dom Długosza znajduje się również w Sandomierzu. Długosz był historykiem, kronikarzem polskim i kanonikiem sandomierskim. Gotycki dom mieszkalny, ufundowany w 1474-1476 r. przez ks. Jana Długosza dla Księży Mansjonarzy, posługujących w Kolegiacie Sandomierskiej.  9 września1918 roku odwiedził Sandomierz ks. Achille Ratti, jako wizytator apostolski w Polsce, późniejszy Papież Pius XI. W Domu Długosza w Sandomierzu, (przekształconym w 1937r na Muzeum Diecezjalne) znajduje się pamiątkowa tablica z własnoręcznym wpisem ks. Achillesa Ratti, z pobytu w tamtych czasach.
W 1872 r w domu tym mieszkała rodzina Wyspiańskich. Franciszek, ojciec Stanisława Wyspiańskiego miał tam pracownię rzeźbiarską. Budynek został poświęcony przez Papieża Jana Pawła II w 1997r.
Jeszcze do niedawna w Domu Długosza na Kanoniczej mieściło się Muzeum Wyspiańskiego z największą kolekcją prac i dzieł tego wybitnego artysty, poety, dramaturga. Aktualną siedzibą Muzeum Stanisława Wyspiańskiego jest zabytkowa kamienica przy ul. Szczepańskiej 11, podarowana Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Włodzimierę i Adama Szołayskich w 1904 roku.
Są tam autoportrety Wyspiańskiego i portrety jego przyjaciół oraz prace związane z teatrem: kostiumy, elementy scenografii, projekty, obrazy i rysunki, autorskie druki dramatów, karykatury, portrety i afisze, także m. in. fragment projektu witraża przeznaczonego do bazyliki Franciszkanów Bóg Ojciec – Stań się. Można oglądać także osobiste pamiątki i fotografie rodziny.

1 komentarz:

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).