czwartek, 17 października 2013

Tadeusz Kantor (1915-1990)

Tadeusz Kantor - syn Mariana Leona Kantora i Heleny z Bergerów. Ur. 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie) – polski reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.
Jego rodzina pochodziła z niemieckiej kolonii Hohenbach, dziś części Czermina. Koloniści Hohenbach przybyli z Nadrenii. 
Tam urodził się jego ojciec Marian Leon (syn Franciszka, urzędnika skarbowego, i Antoniny z Jaworskich). 


Grób Tadeusza Kantora na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie został zdewastowany. Skradziono elementy wykonane z brązu -  ławeczkę, na której siedział chłopiec, krzyż i książkę. Kantor był reżyserem spektaklu "Umarła klasa", do którego nawiązuje pomnik na cmentarzu. Był synem Mariana Kantora-Mirskiego i Heleny z Bergerów. Drzewo genealogiczne rodziny Kantorów i Bergerów opisane w książce "Drodzy nieobecni Tadeusza Kantora. Wspomnienie o Tadeuszu Kantorze, Marianie Kantorze-Mirskim i Józefie Kantor" autorstwa Urszuli Rzewiczok, M. Katarzyny Gliwy, Wydawca: Muzeum Historii Katowic. Rok wydania: 2002.

Tadeusz Kantor był bliskim krewnym Krzysztofa Pendereckiego i znanego mieleckiego lekarza Eugeniusza Bergera. Te fakty mało są znane, gdyż wielki artysta teatru niechętnie mówił o swym życiu. Nie chciał, by uniwersalne przesłania jego dzieł tłumaczone były biografią. Uważał prawdziwe dzieła sztuki za twory autonomiczne, które tłumaczą się same i powinny być odbierane w różnoraki sposób, w zależności od wiedzy, doświadczenia i wrażliwości odbiorców. Jednak i on uczestniczył w przygotowaniu biografii swego ojca opracowanej i wydanej pod tytułem „Marian Kantor - Mirski 1884-1942” przez Zdzisława Kantora w roku 2004, a więc już po śmierci Tadeusza.

Marian Leon Kantor-Mirski, ps. Mirski (ur. 22 czerwca 1884 w Hohenbach, niemieckiej kolonii w Czerminie w okolicach Mielca, zamordowany 18 marca 1942 w Auschwitz-Birkenau).
Jeszcze przed I wojną światową ukończył seminarium nauczycielskie w Tarnowie i był nauczycielem w Sędziszowie Małopolskim, Zawadce, Wielopolu Skrzyńskim, Pstrągówce. 
Był legionistą. Po wybuchu I wojny światowej służył w 3. pułku piechoty II Brygady Legionów Polskich pod pseudonimem „Mirski”, a po odzyskaniu niepodległości, do 1922 r. zawodowym oficerem w Wojsku Polskim w stopniu kapitana. 
Na Śląsku wrócił do pracy nauczycielskiej i wtedy też z pasją badał historię Sosnowca, Będzina, Zawiercia, Czeladzi, Ziemi Olkuskiej. Publikował wyniki swych badań, rozwinął szeroko działalność społeczną i wydawniczą, był entuzjastą regionalizmu.  
Pod koniec dwudziestolecia międzywojennego mieszkał w Krakowie i Tarnowie. W Tarnowie został aresztowany przez Niemców i wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął 18 marca 1942 r.

1 komentarz:

 1. jestem badaczem historii II RP
  BYLI OFICEROWIE ADMINISTRACJI INTENDENTURY str.580
  Kantor Mirski
  Marian Leon kpt. int.
  OKRĘG GEN. WARSZAWA

  OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).