piątek, 12 lipca 2013

Jacek Malczewski (1855-1929)

W Spisie Ludności Mieszkańców Krakowa z 1890 roku  Dz. IV, nr 154 - 202, T. 18,  IV/196 (str. 632/695) odnalazłam informacje o Jacku Malczewskim
 

Jacek Malczewski artysta malarz zajmował 4-pokojowe mieszkanie na II piętrze na ul. Batorego 20/9 w Krakowie.
    
 Kraków, ul. Batorego 20

Jacek Malczewski urodził się 15 lipca 1855 roku w Radomiu. Ojciec Julian Malczewski herbu Tarnawa, matka Maria Korwin-Szymanowska. W roku 1867 rodzice wysłali Jacka do majątku wuja Feliksa Karczewskiego w Wielgiem koło Ciepielowa.
Feliks Karczewski miał trzech synów - Kazimierza, Wacława i Bronisława. 
Jacek razem z tymi synami wychowywał się w Wielgiem przez 4 lata i tam pobierał nauki, ich opiekunem i nauczycielem - guwernerem był przez 2 lata prof. Stawiński, później Adolf Dygasiński. 
Rodzina Karczewskich herbu Jasieńczyk osiedliła się ok. 1791 roku, majątkiem zarządzała przez 300 lat. Wcześniej dobra ziemiańskie Wielgie, które  obejmowały folwark Wielgie i kilka sąsiednich wsi, należały do rodziny Krępskich, Kochanowskich (należała do matki Jana Kochanowskiego Anny)

Ciekawostką jest fakt, że kuzyn Jacka Malczewskiego - Wacław Karczewski dramaturg i powieściopisarz jest autorem powieści "W Wielgiem", uznawanej za pierwowzór "Chłopów" Władysława Reymonta, powieści za którą Reymont otrzymał literacką nagrodę Nobla w 1924 roku. >> Nobel dla Reymonta z powieść "Chłopi".
W Ciepielowie pochowany jest ojciec Jacka - Julian Malczewski.
ac
j
Jacek Malczewski studiował w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych, między innymi pod okiem Jana Matejki, oraz w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu.
Żona Maria z Gralewskich ur. się 13 września 1866 w Krakowie była córką krakowskiego aptekarza Fortunata Gralewskiego. 
Córka Julia Malczewska ur. się 7 września 1888 w Krakowie.Razem z nim mieszkało 3 służących: Franciszek Haloły, Anna Poradowna i Teresa Pieprzyk (wdowa).
Jacek był synem Juliana Malczewskiego i Marii Korwin Szymanowskiej. Córka Julia Mayznerowa i syn Rafał Malczewski.
Malczewski był spokrewniony z Marią Bochdan-Niedenthal. Kiedy Maria wraz z mężem Kazimierzem osiadła w Brazylii, w Kurytybie, w jej domu pomieszkiwał syn Jacka - Rafał Malczewski.
Jacek Malczewski przez ostatnie 3 lata swego życia mieszkał na Salwatorze przy ulicy Anczyca 7, w domku otoczonym ogrodem. W pobliżu znajduje się ulica Malczewskiego.
To nie był jedyny adres, mieszkał wcześniej na ul. Floriańskiej 55, później na ul. Sławkowskiej 26, na Lubicz 36, na ul. Brackiej 10, Szczepańska 1, Batorego 20/9.
W latach 1897-1900 oraz 1912-21 był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Jacek Malczewski herbu Tarnawa, zmarł 8 października 1929 w Krakowie. Jest pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).