poniedziałek, 26 marca 2012

Muzeum Czartoryskich

MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH W KRAKOWIE
Zawiera cenne zbiory obrazów, eksponatów starożytnych Izabeli Czartoryskiej. Eksponaty zgromadzone są w trzech kamienicach przy ul. św. Jana i ul. Pijarskiej w Krakowie. To w Muzeum Czartoryskich znajduje się obraz Leonarda da Vinci 'Dama z gronostajem', zwana powszechnie 'Damą z łasiczką'. Obraz ten zakupił Adam Jerzy Czartoryski swojej matce Izabeli Czartoryskiej. Obraz został wywieziony w czasie powstania listopadowego z Puław do Paryża i dzięki temu nie został zniszczony. Pod koniec XIX w. obraz ponownie wrócił do Polski. Przez jakiś czas ukrywany był w Pałacu Czartoryskich w Sieniawie.  Obraz ten był obiektem marzeń Hermana Goeringa, który po wkroczeniu wojsk niemieckich w 39. roku na tereny Polski polował na dzieła sztuki. Znaleźli go niemieccy okupanci, w czasie przeszukiwania sieniawskich zakątków, obraz był ukrywany w budynku, gdzie obecnie znajduje się pałacowa restauracja, został przez nieuwagę podeptany i uszkodzony. Obraz trafił w 1939 r na Wawel, gdzie rezydował Hans Frank. Obraz został wywieziony do Niemiec, a następnie powrócił do Krakowa w 1946 roku. Odcisk niemieckiego buta zostawił ślad na malowidle i jest jednym z dowodów autentyczności dzieła Leonarda.  
Muzeum Czartoryskich i pomnik Merkurego
Merkury - Spiżowa kopia rzeźby Bertela Thorvaldsena

W Zaułku Książąt Czartoryskich od strony Bramy Floriańskiej i Murów Obronnych 2006 r staraniem władz miasta Krakowa i Fundacji Czartoryskich wyeksponowano pomnik Merkurego - jest to spiżowa kopia rzeźby Bertela Thorvaldsena, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

zobacz też:

niedziela, 25 marca 2012

Piwnica Pod Baranami

Piwnica Pod Baranami na krakowskim Rynku od strony ul. św. Anny i ul. Wiślnej mieści się w podziemiach Pałacu Potockich. Przyciąga w swoje progi także turystów ciekawych niepowtarzalnego klimatu, jaki nadają stali jej bywalcy - artyści, malarze, poeci, aktorzy i piosenkarze, znani filmowcy, fotograficy i inni ze świata Kultury przez duże K. Z Piwnicą nierozerwalnie kojarzy mi się Ewa Demarczyk i jej piosenki: 'Pocałunki', 'Tomaszów', 'Czarne anioły', 'Groszki i róże', 'Skrzypek Hercowicz' czy wreszcie festiwalowa 'Karuzela z madonnami'.





Przy tym barze mieszczącym się w podziemiach Pałacu Potockich (obecnie budynek Krakowskiego Domu Kultury) miałam szczęście porozmawiać przy piwie z samym mistrzem. Siedział w prawym kąciku, jak zwykle w czarnym kapeluszu i jak zwykle otoczony tłumem rozgadanych piwnicznych bywalców. Poznałam go od razu, ucieszyłam się, że go tu zastałam. Piotr Skrzynecki- lider i konferansjer kabaretu 'Pod Baranami' pierwszy do mnie zagadał. Pochwaliłam się, że specjalnie przyjechałam do Krakowa, by spędzić andrzejkowy wieczór właśnie tutaj, Pod Baranami, wiedziałam, że panujący tu od zawsze niepowtarzalny klimat pozwoli mi  miło spędzić czas. 
Autograf Piotra Skrzyneckiego

 Piotr Skrzynecki  - figura z brązu przed Drink Barem Vis-a'-vis na Rynku Głównym w Krakowie 


***
W Piwnicy pod Baranami można spotkać Konrada Mastyło, znanego wybitnego pianistę, organistę, kompozytora i akompaniatora, którego przodkowie pochodzą z Kuryłówki koło Leżajska. 

zobacz też:

sobota, 24 marca 2012

Barbakan

BARBAKAN
Barbakan - element miejskiej fortyfikacji obronnej w Krakowie wzniesiona w obawie przed najazdem wołosko-tureckim w XV wieku. W razie ataku wroga można było atakować kamieniami przez otwory strzelnicze, wylewać gorącą smołę przez otwory w podłodze ganków nadwieszonych w grubych murach barbakanu. 
Z tyłu Barbakanu widać Bramę Floriańską zwaną Bramą Kuśnierzy



Franciszkańska 3

Któż z nas nie zna najsłynniejszego okna w Polsce i adresu podawanego przez Papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w sierpniu 2002 roku - 'Jakby się kto pytał, Franciszkańska 3'?
Okno znajduje się nad wejściem do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich w Krakowie. Jan Paweł II mieszkał  w tej arcybiskupiej rezydencji  w latach 1964-78, jeszcze jako metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła.
Pałacu Arcybiskupów Krakowskich w Krakowie 
Pałac Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 
 
Zobacz też:
Śladami Papieża Jana Pawła II w 100. rocznicę Urodzin

Collegium Broscianum UJ

COLLEGIUM BROSCIANUM
Dawne Kolegium i klasztor Jezuitów wzniesione w XXII i XVIII w., później siedziba Senatu Wolnego Miasta Krakowa i Sądów Grodzkich. Przekazane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w 1971 roku na potrzeby Instytutu Socjologii, Filozofii i Botaniki. 
To właśnie tutaj na Grodzkiej, w budynkach Collegium Broscianum  zdawałam egzaminy z socjologii, filozofii i botaniki. 
Collegium Broscianum UJ na Grodzkiej w Krakowie

Collegium Kołłątaja

COLLEGIUM KOŁŁĄTAJA UJ
Wybudowany z inicjatywy Hugona Kołłątaja w 1787-91, jako Collegium Phisicum z przeznaczeniem na budynki nauk przyrodniczych i matematycznych. Mieści się przy ulicy św. Anny 6 (dawna nazwa ul. Żydowska). W budynkach Collegium znajduje się Księgarnia Akademicka. 

Na ścinie frontowej Collegium wbudowana jest tablica upamiętniająca osiągnięcia uniwersyteckich fizyków Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, którzy w 1883 roku po raz pierwszy w świecie skroplili tlen i azot z powietrza




czwartek, 22 marca 2012

Kościół św. Anny

KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY
Kościół św. Anny o wystroju barokowym wybudowano w 1689-1703 roku na miejscu wcześniejszego w stylu gotyckim. Sanktuarium pełni posługę kościoła akademickiego od czasów powstania Akademii Krakowskiej.  
Jego patronką jest św. Anna, matka Najświętszej Maryi Panny, babcia Jezusa. Brak jest historycznych rzetelnych informacji w księgach Nowego Testamentu o faktycznym istnieniu Anny. KOściół opiera się jedynie o legendarne przekazy, według, których Anna urodziła się w Judei, mieszkała w Betlejem. Męża Joachima z Nazaretu poślubiła mając 24 lata i w ciągu 20 lat nie mogła doczekać się potomstwa. Dopiero w 45. roku życia urodziła córkę Maryję. 14 letnia Maryja poślubiła Józefa. Wg przekazów Joachim wkrótce zmarł, a Anna z Maryją i Józefem zamieszkali w Nazarecie. Anna dożyła 80 lat i pochowano ją razem z mężem Joachimem w Dolinie Jozefata. 
Kult św. Anny rozwinął się na Wschodzie ok. IV wieku. Święta Anna jest patronką Florencji, Innsbrucku, Neapolu oraz szczęśliwego małżeństwa, dzieciństwa, porodu, matek, wdów, gospodyń domowych, górników, młynarzy, stolarzy, krawców. 


Kościół św. Anny bogaty jest w przepiękne rzeźby, reliefy, malowidła. 
W podziemiach świątyni spoczywają szczątki rektorów i profesorów akademickich. Na ścianach wbudowane są liczne epitafia naukowców, twórców kultury i sztuki.
Z kolegiatą św. Anny związany był Jan Paweł II, który jeszcze, jako kardynał Karol Wojtyła odprawiał msze św., rekolekcje, wygłaszał piękne kazania adresowane do braci studenckiej.

środa, 21 marca 2012

Plac Szczepański

PLAC SZCZEPAŃSKI
Plac Szczepański znajduje się w miejscu, gdzie jeszcze na początku XIX w.  wcześniej stał kościół św. Szczepana. U wylotu ulicy Jagiellońskiej stoi secesyjny XIX wieczny gmach Teatru Starego. Od strony Plant przy Placu Szczepańskim 4 znajduje się w gmachu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Pałac Sztuki z galerią sztuki współczesnej.
Portyk kolumnowy Pałacu Sztuki zwieńczony figurą Apollina w słonecznej aureoli
Pałac Sztuki z popiersiem Jana Matejki. Zabytkowy secesyjny gmach pałacu wzniesiony w latach 1898-1901.
TEATR STARY


Park im. Henryka Jordana w Krakowie

PARK JORDANA
Henryk Jordan zamówił popiersia 42 wybitnych Polaków – poetów, pisarzy, uczonych, bohaterów, artystów, które wykonał Jan Szczepkowski – i kazał ustawić wzdłuż głównych alei. Podczas zabaw dzieci poznawały jednocześnie historię swego kraju. 








***
Pomnik - popiersie sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny ps. INKA w Parku Jordana w Krakowie. Został odsłonięty 16 września 2012. Autorem pomnika Siedzikówny jest salezjanin ks. Leszek Kruczek.
28 sierpnia 1946 komuniści w Gdańsku wykonali wyrok śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie ps. „Inka”, która była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. Wraz z nią zamordowany został podporucznik Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”, który dowodził plutonem w 5. Wileńskiej Brygadzie AK majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.
Pomnik Inki reprezentuje całą rzesze sanitariuszek i łączniczek AK.  

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).