Przy ul. Radziwiłowskiej 4 w Krakowie stoi zabytkowy, o szczególnych walorach artystycznych, 100-letni Dom Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Budynek usytuowany jest w pobliżu zespołu klinik uniwersyteckich, niedaleko linii kolejowej otwarto w 1905 roku. Wyposażenie Domu w nowoczesne instalacje i urządzenia techniczne, tj. oświetlenie elektryczne, kotłownia c.o., instalacje wodno-kanalizacyjne, wentylatory elektryczne było w tamtych czasach nowością w Krakowie.
Dom Lekarski wybudowany przez środowisko lekarskie o wysokich aspiracjach społecznych i kulturalnych był miejscem spotkań również innych środowisk. 9 października 1916 r miał spotkanie Józef Piłsudski z Ignacym Daszyńskim, a w 1919 roku w tej samej sali posiedzeń zawiązał się Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Prof. Julian Nowak, doktor medycyny, bakteriolog, od 1899 roku profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, rektor UJ w roku 1921/22, a jednocześnie wielki koneser sztuki zaproponował zaprojektowanie wnętrza budynku swojemu przyjacielowi Stanisławowi Wyspiańskiemu. Prof. Nowak był zafascynowany twórczością Wyspiańskiego, w swojej prywatnej kolekcji posiadał wiele dzieł artysty.
Budynek miał się stać ośrodkiem integracji wszystkich stowarzyszeń lekarskich, miejscem spotkań naukowych, towarzyskich, miejscem pracy z biblioteką i czytelnią.
W dniu uroczystego otwarcia Domu Towarzystwa Lekarskiego prof. J. Nowak wypowiedział m. in.:
"...my przyrodnicy, mamy wrodzone pragnienie piękna. Nauka bowiem i sztuka z jednego płyną źródła i jak w prawdziwej sztuce nie sposób nic wielkiego stworzyć bez ścisłych matematycznych obliczeń, tak znów każda głębsza naukowa myśl w natchnieniu się rodzi."
Klatka schodowa Domu Towarzystwa Lekarskiego
Apollo - witraż w środkowym oknie klatki schodowej
Miałam okazję zobaczyć reprezentacyjną jedynie klatkę schodową z trzema oknami przeszklonymi witrynami, z kamiennymi schodami i kutą balustradą zdobioną gałęźmi z liści i kwiatostanami kasztanowca.
W styczniu 1945 roku, w przededniu zakończenia działań wojennych w Krakowie Dom Lekarski został poważnie uszkodzony. Zniszczona została zewnętrzna elewacja budynku oraz witraż z Apollinem na klatce schodowej.
Linki:
Literatura:
Towarzystwo Lekarskie Krakowskie. Księga Jubileuszowa pod red. Igora Gościńskiego i Aleksandra B. Skotnickiego.