piątek, 28 grudnia 2012

Ulica Sławkowska


Z całą odpowiedzialnością mogę polecić najlepsze lody w Krakowie. Warto udać się spacerkiem do cukierni Katane na ul. Sławkowskiej. O słynnych lodach z Sycylii pochlebnie piszą krakowskie dzienniki. 


Mogłabym jedynie wpisać do Książki Życzeń i Zażaleń, że nie zawsze są dostępne moje ulubione lody kawowe. Mogłabym. Kiedyś takie książki były dostępne w każdym spożywczym obiekcie - w restauracji, barze mlecznym, sklepie. Dzisiaj takich książek już nie ma.


Przy ul. Sławkowskiej 22 stoi zabytkowa kamienica zwieńczona attyką. W jej centralnej części widoczne szlacheckie herby - Ślepowron i Ogończyk.

Herb Ślepowron: W polu błękitnym podkowa srebrna barkiem do góry z zaćwieczonym krzyżem kawalerskim złotym, na którym kruk czarny z pierścieniem złotym w dziobie.
Herb Ogończyk: W polu czerwonym pół toczenicy srebrnej, na której zaćwieczona takaż rogacina.

niedziela, 9 grudnia 2012

Nowy cmentarz żydowski w Krakowie

Wybrałam się na spacer z aparatem fotograficznym - na żydowski cmentarz przy ul. Miodowej 55. To stara nekropolia powstała jeszcze w 1800 roku na gruncie zakupionym od Augustianów. Podczas II wojny światowej naziści zniszczyli wiele nagrobków, macew i pomników. Zakazano pochówku zmarłych, a cmentarz został zamknięty. 

Po wojnie cmentarz odbudowano, dzięki czemu można zobaczyć wspaniałe macewy, pomnik ofiar Holokaustu oraz stare oryginalne XIX w. nagrobki. 









Pomnik ofiar Holokaustu z tablicami epitafijnymi - m. in. Pamięci pomordowanych Żydów ofiar ludobójców hitlerowskich w latach 1939-1945, zmarłym w ZSRR w 1941r, Prezydent gminy izraelickiej w Krakowie - rabin dr Rafał Landau oraz żona Rachela z Parnesów.


Znajduje się tu również cmentarz wojskowy numer 387, na którym pochowano 148 żołnierzy pochodzenia żydowskiego, służących w wojsku austriackim poległych w czasach I wojny światowej.
Na cmentarzu spoczywają profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Józef Oettinger i Józef Rosenblatt.
Tutaj znajduje się także miejsce spoczynku rabina synagogi Tempel, Ozjasza Thona, który był jednym z inicjatorów rozpoczęcia działalności przez Bibliotekę Judaistyczną oraz posłem na sejm. 

Można zobaczyć nagrobki mi.n krakowskich rabinów Cwi Hirsza Dawida ha – Lewiego, Aleksandra Sender Herszla Lanadu, Szymona Szchreibera, Chaima Arje Libusza Horowitza, Jozefa Nechemiana Kornitzera, dajanaów, seniorowie gminy - dr Szymon Samelsohn, Jehuda Birnbaum, Hirsz Landau, Icchak Bauminger, dr Samuel Tiles.

Pochowano tu także cadyków, m. in. - Kalonimusa Kalmana Lewitę Epsteina syna Arona, zmarłego w 1823 roku propagatora chasydyzmu w Krakowie, ucznia słynnego Elimelecha z Leżajska, twórcę dzieła Maor we-Szemesz,



Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z lat 40-tych XIX w. i mają tradycyjną formę półkoliście zwieńczonych macew, pokrytych hebrajskimi inskrypcjami oraz dekorowanych typowymi żydowskimi symbolami nagrobnymi. 
 

 

 

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

W tym świecie zmarłych istnieje życie. 
Bujna roślinność oplata nagrobki, rośnie jaskółcze ziele, a nawet można spotkać toczące powolny żywot ślimaki.

 
 







  


sobota, 8 grudnia 2012

Oko w oko z kamerą

O tym, że piękne, artystycznie wykonane  bukiety z polskich kwiatów, ziół i owoców mają nie tylko cudowną moc,ale działają inspirująco  świadczy zaangażowanie i pasja fotoreporterów




zobacz 





piątek, 26 października 2012

Kościół Bernardynów w Krakowie

U podnóża Wawelu przy ul. Bernardyńskiej 2, na Stradomiu znajduje się Klasztor i Kościół oo. Bernardynów pw. św. Bernardyna ze Sieny.



Uwagę przykuwają piękne złocone kolumny, artystycznie pokręcone w prezbiterium ołtarza głównego. W ołtarzu znajduje się obraz 'Ostatnia wieczerza' namalowany przez  Franciszka Lekszyckiego. Ten sam Franciszek Lekszycki namalował obraz Zwiastowanie NMP z ok. 1660 w Bazylice OO Bernardynów w Leżajsku. Obraz umieszczony w ołtarzu głównym Bazyliki.
W kościele Bernardynów odbył się ślub  znanej aktorki i pisarki Marii Morozowicz, która poślubiła  w maju 1913 roku znanego artystę rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego. Ślub przed pięknym późnobarokowym ołtarzem odbył się w asyście rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego i prawnika Albina Chęcińskiego. Maria poznała swojego męża w Jamie Michalikowej.
Maria Morozowicz-Szczepkowska pisze o tym we wspomnieniach biograficznych 'Z lotu Ptaka' wyd w 1968r.. 
Maria Morozowicz-Szczepkowska urodziła się 8 grudnia 1885 roku w Warszawie. Wychowała się w rodzinie artystycznej – ojciec, Rufin Morozowicz, był niezwykle popularnym aktorem o talencie komicznym i reżyserem teatralnym. 
Siostra Rufina, Ludwika z Morozowiczów Rywecka, była również aktorką, podobnie jak brat Henryk. Talent artystyczny odziedziczył także Leopold, syn Rufina z pierwszego małżeństwa. Ojciec Rufin był barwną i nieprzeciętną osobowością, oprócz pracy na scenie imał się on różnych zajęć, m.in. prowadził wytwórnię win, dorabiał malowaniem dekoracji teatralnych, a z czasem założył laboratorium perfumeryjno-kosmetyczne oraz sklep Perfection. 
Zdaje się, że po nim odziedziczyła Maria szereg pasji i zmysł praktyczny, gdy w dorosłym życiu, obok kariery literacko-artystycznej, znajdowała czas na prowadzenie dodatkowych działań przynoszących dochód.
Matka Marii Morozowicz, Waleria (z domu Kotowiczówna), tańczyła, śpiewała, grała na pianinie.




Przed kościołem znajduje się figura św. Szymona z Lipnicy. W kościele po prawej stronie prezbiterium znajduje się Kaplica św. Szymona z oknem witrażowym, zaprojektowanym przez artystę malarza Józefa Mehoffera (†1946), związanego z grupą malarzy Młodej Polski.




zobacz blogi: 

piątek, 5 października 2012

Kościół św. Mikołaja w Krakowie

Nie mogłam sobie odpuścić, by nie odwiedzić kościoła św. Mikołaja,  podczas lipcowego urlopu  w Krakowie. Od dawna planowałam zwiedzić tę świątynię. 100 lat temu 33 letni Feliks Dzierżyński brał tutaj ślub z 27 letnią panną Zofią Julią Muszkat córką Zygmunta
Ślubu, który się odbył 10 listopada 1910 roku udzielił ks. J. Rychlak, œswiadkami uroczystości byli - krawiec Mieczysław Bobrowski i student medycyny Sergiusz Bogacki. Odpis metryki slubu znajduje się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. 
W kościele św. Mikołaja brał ślub ojciec Jerzego Nowosielskiego. Stefan NowosielskiAnna Harlőnder pobrali się 1 sierpnia 1908 roku. Babcia Jerzego Nowosielskiego pochodziła z Tarnawca.
Wydawało mi się, że w tym kościele brał ślub Jan Szczepkowski z Marią Morozowicz. Ostatnio dostałam informację od Ewy i Zygmunta Morozowiczów, że Jan i Maria wzięli ślub w maju 1913 roku w kościele Bernardynów w Krakowie w asyście rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego i prawnika Albina Chęcińskiego.


Niewielki barokowy kościół znajduje się przy ul. Kopernika 9, idąc od Rynku tuż przed 
mostem kolejowym


Mimo, że kościół był nieczynny ze względu na remont, udało mi się wejść do środka i oglądnąć starą, zabytkową świątynię, jej ołtarze, obrazy, stalle i inne bezcenne elementy sakralne. 
W skromnej barokowej fasadzie od strony zachodniej w niszach dolnej kondygnacji znajdują się posągi św. Piotra i Pawła. 


Wyposażenie wnętrza pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. 


Wczesnorenesansowy obraz Madonny ze świętymi Wojciechem i Stanisławem. 



Brązowa chrzcielnica z 1536 oraz stalle z herbem UJ.







Latarnia umarłych, XIV-wieczna kamienna wieżyczka, składająca się z cokołu, sześciobocznego trzonu z arkadkami oraz ostrosłupowego daszku, na którym znajduje się krzyż – pochodzi z dziedzińca szpitala św. Walentego na Kleparzu, na obecnym miejscu postawiono ją w roku 1871.

***
zobacz też:

 czaczkar
Czaczkar ormiańska płyta wotywna

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).