piątek, 26 października 2012

Kościół Bernardynów w Krakowie

U podnóża Wawelu przy ul. Bernardyńskiej 2, na Stradomiu znajduje się Klasztor i Kościół oo. Bernardynów pw. św. Bernardyna ze Sieny.Uwagę przykuwają piękne złocone kolumny, artystycznie pokręcone w prezbiterium ołtarza głównego. W ołtarzu znajduje się obraz 'Ostatnia wieczerza' namalowany przez  Franciszka Lekszyckiego. Ten sam Franciszek Lekszycki namalował obraz Zwiastowanie NMP z ok. 1660 w Bazylice OO Bernardynów w Leżajsku. Obraz umieszczony w ołtarzu głównym Bazyliki.
W kościele Bernardynów odbył się ślub  znanej aktorki i pisarki Marii Morozowicz, która poślubiła  w maju 1913 roku znanego artystę rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego. Ślub przed pięknym późnobarokowym ołtarzem odbył się w asyście rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego i prawnika Albina Chęcińskiego. Maria poznała swojego męża w Jamie Michalikowej.
Maria Morozowicz-Szczepkowska pisze o tym we wspomnieniach biograficznych 'Z lotu Ptaka' wyd w 1968r.. 
Maria Morozowicz-Szczepkowska urodziła się 8 grudnia 1885 roku w Warszawie. Wychowała się w rodzinie artystycznej – ojciec, Rufin Morozowicz, był niezwykle popularnym aktorem o talencie komicznym i reżyserem teatralnym. 
Siostra Rufina, Ludwika z Morozowiczów Rywecka, była również aktorką, podobnie jak brat Henryk. Talent artystyczny odziedziczył także Leopold, syn Rufina z pierwszego małżeństwa. Ojciec Rufin był barwną i nieprzeciętną osobowością, oprócz pracy na scenie imał się on różnych zajęć, m.in. prowadził wytwórnię win, dorabiał malowaniem dekoracji teatralnych, a z czasem założył laboratorium perfumeryjno-kosmetyczne oraz sklep Perfection. 
Zdaje się, że po nim odziedziczyła Maria szereg pasji i zmysł praktyczny, gdy w dorosłym życiu, obok kariery literacko-artystycznej, znajdowała czas na prowadzenie dodatkowych działań przynoszących dochód.
Matka Marii Morozowicz, Waleria (z domu Kotowiczówna), tańczyła, śpiewała, grała na pianinie.
Przed kościołem znajduje się figura św. Szymona z Lipnicy. W kościele po prawej stronie prezbiterium znajduje się Kaplica św. Szymona z oknem witrażowym, zaprojektowanym przez artystę malarza Józefa Mehoffera (†1946), związanego z grupą malarzy Młodej Polski.
zobacz blogi: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).