niedziela, 28 lipca 2013

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie!

Dzisiaj, 28 lipca 2013 roku 
Papież Franciszek 
przebywający obecnie na brazylijskiej plaży Copacabana w Rio de Janeiro, 
na Światowych Dniach Młodzieży obwieścił Światu, że kolejne uroczystości Światowych Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie.

To duże wyzwanie organizacyjne, ale damy radę. Gościliśmy Papieża Jana Pawła II, mieliśmy Euro 2012, to i teraz podołamy. 
Tylko czy Krakowskie Błonia pomieszczą 2-3 miliony wiernych?

piątek, 19 lipca 2013

Collegium Witkowskiego UJ

We wcześniejszym blogu napisałam nieco o Ogrodzie Biblioteki Jagiellońskiej. Będąc już tam w ogrodzie, możemy bezpośrednio z ogrodu przejść przez otwartą bramę, niejako od tyłu do Collegium Witkowskiego. 
Wejście główne Collegium Witkowskiego od ul. Gołębiej – drzwi z witrażami 

Wejście główne jest od strony ul. Gołębiej, tak samo jak wejście do Collegium Novum.

Collegium Phisicum im. Augusta Witkowskiego UJ (Instytut Historii, kiedyś Instytut Fizyki UJ przy u. Gołębiej 13 w Krakowie).


Budynek Collegium Witkowskiego przy ul. Gołębiej został wybudowany z przeznaczeniem na Zakład Fizyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W okresie I wojny światowej, od sierpnia 1914 do grudnia 1917 w budynku mieścił się szpital wojskowy.

W czasie II wojny światowej Instytut zdewastowano, wyposażenie sal i laboratoriów zostało całkowicie zniszczone, a do budynku 20 IV 1940 r. wprowadził się Institut für Deutsche Ostarbeit (Instytut niemieckiej pracy na wschodzie).

Po wojnie w zdewastowanym obiekcie przeprowadzono remont i wznowiono pracę dydaktyczną i naukową. W 1946 z Wilna do Krakowa przeniósł się profesor Henryk Niewodniczański, przed którym postawiono zadanie odtworzenia Katedry Fizyki UJ. W 1956 utworzono Instytut Fizyki UJ, a po jego przeprowadzce do nowych obiektów w 1964 budynek Collegium Witkowskiego został oddany Wydziałowi Filozoficzno-Historycznemu, który umieścił w nim Instytut Psychologii i Instytut Historii. Od 2002 jedynym gospodarzem jest Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Witraż ‘Bóg władca piorunów i elektryczności’ w drzwiach Collegium Witkowskiego




Wejście do Collegium Witkowskiego od strony Ogrodu




czwartek, 18 lipca 2013

Ogród Biblioteki Jagiellońskiej

Na terenie Ogrodu Uniwersytet znajduje się Ogród Biblioteki Jagiellońskiej, znany również pod inną nazwą, jako Ogród Collegium Maius. Przylega on do Collegium Maius, Collegium Minus (Instytut Archeologii), Collegium Witkowskiego (Instytut Historii, kiedyś Instytut Fizyki UJ) i Collegium Medicum UJ (Collegium Nowodworskiego, w latach 1898-1940 Biblioteka Jagiellońska).


Pierwsze wzmianki o istnieniu ogrodu pojawiają się w zapisach uniwersyteckich już w 1467 roku. Owoce i warzywa z tego ogrodu trafiały na stoły profesorskie. W dokumentach z późniejszych czasów dowiadujemy się, że hodowano nawet drób, że istniał system kanalizacyjny i latryny dla studentów i nauczycieli.


Na teren ogrodu można wejść zarówno od ul. Jagiellońskiej, jak i ul. Gołębiej oraz przez długą sień dziedzińca arkadowego Collegium Maius. Ogród odrestaurowano, świeżo posadzone drzewa, krzewy i kwiaty, jeszcze nie zdobią ogrodu, ale za to przyciągają XIX w. rzeźby oraz interaktywne modele przyrządów naukowych.


Półkule magdeburskie, zegar słoneczny, model sfery armilarnej, klatka meteorologiczna i licznik scyntylacyjny – to przyrządy eksponowane nie przypadkowo. Nawiązują do różnych etapów rozwoju krakowskiej uczelni.

Przyrząd astronomiczny do wyznaczania współrzędnych ekliptycznych i równikowych ciał niebieskich.

Zegar słoneczny
Blogi powiązane 

 
Ogród Uniwersytecki

 
Ogród Botaniczny

 
Collegium Witkowskiego 

 

Planty. Ogród Uniwersytet

W uniwersyteckiej dzielnicy krakowskiego Starego Miasta krakowskiego w rejonie Plant i Collegium Novum znajduje się kompleks zaliczany do Ogrodu Uniwersytet.

Ogród od wewnątrz Plant między ulicami św. Anny i Franciszkańską, od zewnątrz ograniczony ul. Straszewskiego i Podwale. 




Umieszczonych jest kilkanaście tablic informujących o przebiegu murów obronnych, bram i baszt w tym rejonie Plant.

Idąc od ul. Franciszkańskiej napotykamy na tablice: Brama Wiślna, Baszta Cyrulików, Baszta Miechowników, Baszta Kaletników, Baszta Blacharzy i Rusznikarzy. W pobliżu Baszty Kaletników, niedaleko pomnika Mikołaja Kopernika znajduje się głaz – meteoryt położony w XX w.

Na terenie Ogrodu Uniwersytet znajduje się aż trzy pomniki przyrody.

Między ul. Św. Anny a uniwersyteckim gmachem głównym Collegium Novum stoi wiąz górski oraz platan klonolistny, a u zbiegu ul. Wiślnej i Straszewskiego topola biała.

Wokół budynków uniwersyteckich rosną buki i graby.


Te wiekowe już drzewa rosnące na powierzchni całych Plant stwarzają niepowtarzalny klimat parku. Ograniczają hałas z miejskiej trakcji tramwajowo-samochodowej wokół Rynku, dają cień i chronią przed upałem dzieciom bawiącym się na trawie, turystom odpoczywającym na ławeczkach ustawionych wzdłuż chodnika, stwarzają romantyczny nastrój zakochanym spacerującym po alejkach.


Blogi powiązane

 
Ogród Biblioteki Jagiellońskiej

 
Ogród Botaniczny

 

 

piątek, 12 lipca 2013

Jacek Malczewski (1855-1929)

W Spisie Ludności Mieszkańców Krakowa z 1890 roku  Dz. IV, nr 154 - 202, T. 18,  IV/196 (str. 632/695) odnalazłam informacje o Jacku Malczewskim
 

Jacek Malczewski artysta malarz zajmował 4-pokojowe mieszkanie na II piętrze na ul. Batorego 20/9 w Krakowie.
    
 Kraków, ul. Batorego 20

Jacek Malczewski urodził się 15 lipca 1855 roku w Radomiu. Ojciec Julian Malczewski herbu Tarnawa, matka Maria Korwin-Szymanowska. W roku 1867 rodzice wysłali Jacka do majątku wuja Feliksa Karczewskiego w Wielgiem koło Ciepielowa.
Feliks Karczewski miał trzech synów - Kazimierza, Wacława i Bronisława. 
Jacek razem z tymi synami wychowywał się w Wielgiem przez 4 lata i tam pobierał nauki, ich opiekunem i nauczycielem - guwernerem był przez 2 lata prof. Stawiński, później Adolf Dygasiński. 
Rodzina Karczewskich herbu Jasieńczyk osiedliła się ok. 1791 roku, majątkiem zarządzała przez 300 lat. Wcześniej dobra ziemiańskie Wielgie, które  obejmowały folwark Wielgie i kilka sąsiednich wsi, należały do rodziny Krępskich, Kochanowskich (należała do matki Jana Kochanowskiego Anny)

Ciekawostką jest fakt, że kuzyn Jacka Malczewskiego - Wacław Karczewski dramaturg i powieściopisarz jest autorem powieści "W Wielgiem", uznawanej za pierwowzór "Chłopów" Władysława Reymonta, powieści za którą Reymont otrzymał literacką nagrodę Nobla w 1924 roku. >> Nobel dla Reymonta z powieść "Chłopi".
W Ciepielowie pochowany jest ojciec Jacka - Julian Malczewski.
ac
j
Jacek Malczewski studiował w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych, między innymi pod okiem Jana Matejki, oraz w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu.
Żona Maria z Gralewskich ur. się 13 września 1866 w Krakowie była córką krakowskiego aptekarza Fortunata Gralewskiego. 
Córka Julia Malczewska ur. się 7 września 1888 w Krakowie.Razem z nim mieszkało 3 służących: Franciszek Haloły, Anna Poradowna i Teresa Pieprzyk (wdowa).
Jacek był synem Juliana Malczewskiego i Marii Korwin Szymanowskiej. Córka Julia Mayznerowa i syn Rafał Malczewski.
Malczewski był spokrewniony z Marią Bochdan-Niedenthal. Kiedy Maria wraz z mężem Kazimierzem osiadła w Brazylii, w Kurytybie, w jej domu pomieszkiwał syn Jacka - Rafał Malczewski.
Jacek Malczewski przez ostatnie 3 lata swego życia mieszkał na Salwatorze przy ulicy Anczyca 7, w domku otoczonym ogrodem. W pobliżu znajduje się ulica Malczewskiego.
To nie był jedyny adres, mieszkał wcześniej na ul. Floriańskiej 55, później na ul. Sławkowskiej 26, na Lubicz 36, na ul. Brackiej 10, Szczepańska 1, Batorego 20/9.
W latach 1897-1900 oraz 1912-21 był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Jacek Malczewski herbu Tarnawa, zmarł 8 października 1929 w Krakowie. Jest pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. 



Pomnik Tadeusza Rejtana

W rejonie Ogrodu Florianka, jednego z 8 założonych w XIX w. ogrodów miejskich Plant,na skwerze w pobliżu zbiegu ulic Garbarskiej, Asnyka, Dunajewskiego i Basztowej stoi pomnik Rejtana. Jest bardzo ładny i mimo, że skryty w cieniu drzew, na tle Pałacu Popielów przyciąga uwagę ciemnozieloną ażurową wieżyczką. 

Pomnik jest ładnie wkomponowany w przestrzeń Plant. 
Neogotycka ażurowa wieżyczka stojąca na kamiennej podstawie kryje spiżowe popiersie Tadeusza Rejtana - posła nowogrodzkiego. 
Popiersie Tadeusza Rejtana

Pomnik jest kopią z 1889 roku. Nieznany jest fundator pomnika. Oryginał został usunięty w 1946 roku, ponieważ został zniszczony podczas burzy śnieżnej. Popiersie oryginalne Rejtana znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie.


Pomnik Tadeusza Rejtana 

Pomnik Tadeusza Rejtana 


środa, 10 lipca 2013

Kamienice z Okiem Opatrzności

Oko opatrzności na kamienicy przy ul. Floriańskiej 20


Oko opatrzności na kamienicy przy ul. Pędzichów 20


***
Oko opatrzności na kamienicy przy ul. Wiślnej


***
Oko opatrzności na kamienicy przy ul. Szewskiej 5


***
Oko opatrzności na kamienicy Antoniego Suskiego na rogu Placu Dominikańskiego i ul. Grodzkiej


***
Oko opatrzności na budynku Siemachy przy ul. Długiej




***
Oko opatrzności na kamienicy przy ul. Jana 9. Tzw. Dom opatów cysterskich z Jędrzejowa. XV-wieczna kamienica. W 1552 jej właścicielem był Erazm Strauss, potem rodzina Pernusów, Cyrysów i Carlich. W 1742 roku wykupił ją Bernard Łaszewski opat cystersów jędrzejowskich. Obecny wygląd zawdzięcza kolejnym właścicielom rodzinie Bayerów z 2. połowy XIX w.


***
Kamienica Hipolitów przy Placu Mariackim 3. Podczas remontu w 2016 roku spod warstwy tynku wydobyto malunki sporządzone techniką sgraffito, przedstawiające św. Katarzynę Aleksandryjską oraz prawdopodobnie św. Dorotę z Cezarei. Od 2003 roku w kamienicy mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.


 Po lewej żółta kamienica Hipolitów, obok po prawej Prałatówka Kościoła Mariackiego

***

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).