czwartek, 27 grudnia 2018

Szopki krakowskie 2018. Wystawa w Celestacie

Kraków w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest pięknie udekorowany w elementy świąteczne. Na ulicach, na Plantach rozstawione są gabloty z szopkami krakowskimi. Spacerując po mieście postanowiłam odwiedzić Celestat w Parku Strzeleckim przy ul Lubicz, by oglądnąć wystawę szopek krakowskich. Nie ukrywam, że zachętą była piękna iluminacja w Parku Strzeleckim przedstawiająca m. in. szopkę i Smoka Wawelskiego, a także informacja o wpisaniu krakowskich szopek na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Polskiego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W salach Celestatu prezentowane są szopki, które wzięły udział w 76. Konkursie Szopek Krakowskich zorganizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Niesamowite bogactwo dzieł sztuki nawiązujące do zabytkowej architektury Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Jest więc Bazylika Mariacka, kościół Franciszkanów, kaplica Zygmuntowska na Wawelu, Sukiennice, są wieże kościelne. Oczywiście w każdej szopce jest stajenka i Święta Rodzina, Trzej Królowie, pasterze, owieczki, Gwiazda Betlejemska i aniołowie. Są też elementy ściśle związane z Krakowem - lajkonik, smok wawelski.
Szopki wykonane przez artystów szopkarzy, szopkarzy o różnym statusie zawodowym, ale także przez młodzież szkolną, dzieci, a nawet całe rodziny zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Duże, małe i miniaturowe, wykonane z drewna, dykty, papieru i innych różnych materiałów, bogato zdobione kolorowym papierem, złotą folią aluminiową. Duże zainteresowanie wzbudzają elementy ruchome w niektórych szopkach.










wtorek, 25 grudnia 2018

Szopki bożonarodzeniowe w Krakowie 2018

Do szopy hej pasterze
Do szopy bo tam cud
25 grudnia to najodpowiedniejszy dzień do odwiedzenia kościoła, by zobaczyć bożonarodzeniową szopkę. Pogoda w tym roku nie sprzyja spacerom, zimno, mokro, i na dodatek szalejące płatki śniegu, bijące po buzi. 
U podnóża królewskiego Wawelu w Kościele OO Bernardynów na Stradomiu jak co roku duża, ładna, ruchoma szopka. Prawie bliźniaczo podobna do naszej szopki w Leżajsku, w klasztorze też Ojców Bernardynów. 

W centrum ekspozycji pod świecącą gwiazdą betlejemską oczywiście Święta Rodzina, której pokłon składają pasterze, zwierzęta - osiołki, owieczki, i oczywiście nie zabrakło Trzech Mędrców.


Kościół Bernardynów jest mi bliski nie tylko z powodu podobnych szopek.  Uwagę przykuwają piękne złocone kolumny, artystycznie pokręcone w prezbiterium ołtarza głównego. W ołtarzu znajduje się obraz 'Ostatnia wieczerza' namalowany przez Franciszka Lekszyckiego. Ten sam Franciszek Lekszycki namalował obraz Zwiastowanie NMP z ok. 1660 w Bazylice OO Bernardynów w Leżajsku. Obraz umieszczony w ołtarzu głównym Bazyliki.

W kościele Bernardynów w Krakowie odbył się ślub znanej aktorki i pisarki Marii Morozowicz, która poślubiła w maju 1913 roku znanego artystę rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego. Ślub przed pięknym późnobarokowym ołtarzem odbył się w asyście rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego i prawnika Albina Chęcińskiego. Maria poznała swojego męża w Jamie Michalikowej.
Maria Morozowicz-Szczepkowska pisze o tym we wspomnieniach biograficznych 'Z lotu Ptaka' wyd w 1968r..

***
W świątecznym nastroju razem z Rodziną odwiedziłam w Boże Narodzenie Kościół św. Józefa w Krakowie. Piękny zabytkowy kościół w Rynku Podgórskim (Podgórze). 
Szopka w podgórskim kościele skromna, ale ładna, bez iluminacji i ruchomych figur. Pokłon nowo narodzonemu Jezuskowi składają Trzej Królowie, pasterze, różnorodne zwierzątka. Pokłon Świętej Rodzinie i Jezuskowi złożył także, po raz pierwszy w życiu mój wnuk Felek.
***
Szopka w kaplicy Męki Pańskiej kościoła Franciszkanów w Krakowie
***
Szopka w Kościele św. Jana przy ul. św. Jana w Krakowie




wtorek, 27 listopada 2018

Stanisław Wyspiański (1869-1907)

28 listopada 1907 roku w Krakowie zmarł Stanisław Wyspiański - polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie, w 2019 roku obchodzić będziemy 150. rocznicę urodzin Artysty.
Syn Franciszka i Marii z Rogowskich, wnuk Ignacego i Wiktorii z Gągulskich.
Zmarł w prywatnej lecznicy dr Jana Kazimierza Gwiazdomorskiego, budynku na rogu Siemiradzkiego i Łobzowskiej. Pozostawia po sobie żonę Teofilę oraz czwórkę dzieci: Teodora (15 lat), Helenę (10 lat), Mieczysława (9 lat), Stanisława (6 lat). 29 listopada zwłoki artysty zostają przewiezione do krypty kościoła Pijarów. 2 grudnia w pogrzebie towarzyszy 40 tysięcy osób. Po mszy w kościele Mariackim kondukt obchodzi Rynek Główny, idzie ulicą Grodzką, mija Wawel.
Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce, a z dzwonnicy królewskiej katedry na Wawelu zabił dzwon Zygmunta.


Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie przy ul Krupniczej 26, w budynku należącym do dziadków ze strony matki i mieszkał w nim do 1873 roku.
ul. Krupnicza 26
W latach 1873 -1880 mieszkał w domu Długosza przy ul. Kanoniczej 25. Po śmierci matki w 1880 roku przeprowadził się do wujostwa Stankiewiczów przy ul. Kopernika 1.
W Kościele św. Floriana przy Placu Matejki w Krakowie ślubował miłość Teofili Pytkównie w 1900 roku.
Bazylika św. Floriana w Krakowie
Artysta początkowo mieszkał przy Placu Mariackim, potem przez chwilę u swojej przyszłej żony Teofili z Pytków na ul. Szlak 23, a kiedy w 1901 roku otrzymał nagrodę przyznaną przez Akademię Umiejętności za witraże wawelskie wynajął samodzielne, 7-pokojowe mieszkanie na II piętrze kamienicy na rogu Al. Słowackiego (stojącej do dziś, zwaną wówczas Kilińskiego) i Krowoderskiej nr 79.

Znane są liczne pastele - wizerunki dzieci, autoportrety, pejzaże krakowskie, zwłaszcza widoki wzgórza wawelskiego, "Planty o świcie" to jedno z nielicznych dzieł artysty namalowanych farbami olejnymi.

Był autorem polichromii i witraży w kościele oo. Franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. >> Dom lekarski w Krakowie


Polichromie w Kościele oo. Franciszkanów

Witraże w kościele oo. Franciszkanów
  

   




zobacz też:

wtorek, 13 listopada 2018

Nobel dla Reymonta za powieść 'Chłopi'

13 listopada 1924 literacką nagrodę Nobla otrzymał polski pisarz Władysław Stanisław Reymont za powieść „Chłopi”. Był już wówczas poważnie chory przebywał w Nicei. Rok później, w grudniu 1925 roku zmarł w wieku zaledwie 58 lat.
Kontrkandydatami Reymonta do nagrody Nobla byli Stefan Żeromski i Tomasz Mann. 

 Portret Władysława Reymonta - Jacek Malczewski, 1905 

Ślub w 1902 z Aurelią Szabłowską odbył się w kościele Karmelitów na Piasku (przy ul. Karmelickiej) w Krakowie.

Nie doszukałam się informacji skąd znali się Malczewski i Reymont, ale ciekawostką jest fakt, że kiedy Malczewski przez 4 lata wychowywał się u wuja w Wielgiem koło Ciepielowa, gdzie razem z jego synami-  Kazimierzem, Wacławem i Bronisławem pobierał nauki, jeden z synów - Wacław Karczewski - dramaturg i powieściopisarz jest autorem powieści "W Wielgiem", uznawanej za pierwowzór "Chłopów" Władysława Reymonta, powieści, za którą Reymont otrzymał literacką nagrodę Nobla w 1924 roku.

wtorek, 6 listopada 2018

Cmentarz Rakowicki w Krakowie 6.11.2018

Piękna słoneczna pogoda zadecydowała, że przedłużyłam swój pobyt w Krakowie po to tylko, żeby się wybrać na spacer po Rakowickim Cmentarzu. 79 lat temu, Dzisiaj, 6 listopada przypada rocznica wydarzeń sprzed 79 lat - tzw. Sonderaktion Krakau, kiedy to 6 listopada 1939, 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Wśród profesorów był Prof. Franciszek Leja (1885- 1979)



Tuż za bramą Cmentarza Rakowickiego znajduje się okazały grobowiec Bnińskich. Spoczywają tu: Izabella z Dzierżków Bnińska (1799-1873), Helena z hr. Bnińskich Szaszkiewiczowa (zm. 25.11.1877) i Wacława z Sobańskich Bnińska (+ 1889) - matka i żona hr. Romana Bnińskiego, dowódcy oddziału powstańczego w 1863 r., zesłańca na Syberię.
 
Odnalazłam grób Marii Zawilskiej (z d. też Zawilska, c. Jana Kantego Zawilskiego i Febroneli Szelewicz), żony Leopolda Zawilskiego, leżajskiego burmistrza, zamordowanego w 1945 roku. >> Zawilski Leopold (1884-1945)
 
 
Do grobu Wisławy Szymborskiej nie miałam trudności trafić, bywałam tu kilkakrotnie, jednak wiele osób błądzi między alejkami. Grób noblistki mimo, że jest bardzo skromny i niepozorny, obstawiony obficie światełkami pamięci.
 

Chester S. Gaj ur. 4.11.1917 - zm. 20.03.2011. Pilot RAF uczestnik "Bitwy o Anglię".
 
 
 
 
 
 
 
 

zobacz więcej zdjęć
Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Na Cmentarzu Rakowickim spoczywają znane osoby, o których pisałam na blogu:

Józio Feldman
Wisława Szymborska
Rodzina Makarewiczów i Wicherków
Tadeusz Kantor
Antoni Wyspiański urodził się w Kuryłówce
Odo Bujwid pierwszy polski bakteriolog
Babcia Jerzego Nowosielskiego pochodziła z Tarnawca
Pikulscy z Leżachowa

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).