Zdzisława Solska znana, jako krakowska wróżka Dzidzianna Solska - Dzidzia nie żyje. Zmarła 15 stycznia 2017 roku w Krakowie. Ile razy przechodziłam koło słynnej wnęki Sukiennic, w której siedziała wróżka Dzidzianna miałam ochotę zaczepić ją i porozmawiać. Nigdy nie podeszłam. Za każdym razem brakowało mi odwagi, Dzidzianna patrzyła na mnie tak dziwnie, nieprzyjaźnie, wręcz odpychająco. Bałam się jej przenikliwego wzroku. Być może, widząc aparat fotograficzny w moim ręku dlatego patrzyła wrogo. Szkoda. Bo już z nią nie pogadam. Była ciekawą osobowością i osobliwością Krakowa, atrakcją dla turystów. Była magiczką i iluzjonistką.
Przez ponad trzydzieści lat wróżyła z głównie z kart, często rozkładanych na prowizorycznym stoliku z kartonowego pudełka. Wróżyła też z ręki, z kości, fusów kawy i kuli. Miała nawet swoje konto na Facebooku. Wcześniej była modelką na ASP, za czasów komuny pozowała, jako modelka w wielu europejskich miastach - w Berlinie, Dreźnie, Bratysławie, Pradze, Sofii, Bukareszcie. Czuła się artystką i aktorką. Prowadziła kursy przygotowawcze z rysunku na ASP w Krakowie. Zdolności przepowiadania przyszłości wyssała z mlekiem matki. Wróżeniem zajmowała się jej babka, Rumunka.
Dzidzianna Solska zmarła 15 stycznia 2017 roku. Zostanie pochowana 18 stycznia, w Hyżnem na Podkarpaciu.
W miejscu, gdzie obecnie w centrum Krakowa, przy ul. Lubicz 4, obok dworca kolejowego Kraków Główny, placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego i hotelu Polonia znajduje się Urząd Pocztowy Kraków 53 w 1. połowie XIX wieku stał niewielki pałac prof. Macieja Józefa Brodowicza, polskiego lekarza, naukowca, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był dwukrotnie rektorem UJ, Prezesem Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Doktorat honoris causa krakowskiej uczelni otrzymał w 1867 roku.
Prof. Brodowicz odsprzedał pałacyk Towarzystwu Kolei Krakowsko-Górnośląskiej, a sam zamieszkał przy ul. Strzeleckiej 7.Pałac w 1851 roku odkupił od Towarzystwa Piotr Stanisław Moszyński.
W 1884 roku w tym miejscu zbudowano nowy pałac wzorowany na architekturze francuskiej, dla pochodzących z kresów ziemian, Bolesława i Zofii Wołodkowiczów. Znany jako Pałac Wołodkowiczów lub Wołłodkowicza.
Prof. Maciej Józef Brodowicz, Józef Brodowicz (ur. 24 lutego 1790 w Grzymałowie na Podolu, jako syn Andrzeja i Barbary z Kadłubowskich - zm. 22 stycznia1885 w Krakowie).
Po studiach na Uniwersytecie Wiedeńskim i pięcioletniej praktyce lekarskiej w szpitalu stolicy cesarstwa objął w 1823 kierownictwo kliniki lekarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Z jego barwną postacią związanych jest również wiele anegdot. Miał on mianowicie przez ostatnich 16 lat swojego życia przechowywać w mieszkaniu przeznaczoną dla siebie trumnę z nie heblowanych desek sosnowych, do której miano go złożyć w koszuli uszytej przed laty przez matkę i w starym mundurze urzędnika Wolnego Miasta Krakowa. W trumnie miały być umieszczone listy matki i przyjaciela z lat młodości oraz wypchany ulubiony kanarek. W przeddzień śmierci 95-letni Brodowicz przesłał kilku znajomym bileciki pożegnalne.
Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze 11.
Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).