piątek, 18 września 2015

Obchody 76. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

W czwartek odbyły się w Krakowie uroczystości związane z 76. rocznicą agresji w dniu 17 września 1939 roku Związku Radzieckiego na Polskę. 
Uroczystości połączono z obchodami Dnia Sybiraka.
Po mszy świętej w Bazylice Mariackiej koncelebrowanej w intencji Ofiar sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu oraz Poległych za wolność Ojczyzny odbył się przemarsz ulicą Grodzką pod Krzyż Katyński.







piątek, 3 lipca 2015

Kurtyna wodna na Rynku Głównym w Krakowie

Synoptycy zapowiadają ogromne upały. Najbliższe dni przyniosą dużo słońca oraz wysoką temperaturę, która ma przekraczać 30 stopni Celsjusza. Kraków od kilku lat serwuje turystom na Rynku Głównym kurtynę wodną. Przyjemna bryza daje radość spragnionym ochłody w upalne dni. To doskonały pomysł. Polecam filmik, co prawda z 2014 roku, ale nadal aktualny. 



wtorek, 9 czerwca 2015

Jadwiga Królowa Polski (1373-1399)

Kiedy rozpoczęłam studia w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim obchodzono 600-lecie urodzin współzałożycielki Uniwersytetu świętej Jadwigi - Królowej Polski.  
Nie znamy dokładnej daty urodzenia Jadwigi Andegaweńskiej, córki Ludwika Andegaweńskiego, króla Węgier i Polski oraz Elżbiety Bośniackiej. 
Była prawnuczką Władysława Łokietka i Jadwigi Śląskiej. To po prababci otrzymała na chrzcie imię Jadwiga. 
Prawdopodobnie urodziła się pomiędzy 3 X 1373 a 18 II 1374 w Budzie - zmarła 1399 w Krakowie. 
8 czerwca w Kościele Katolickim w Polsce przypada wspomnienie św. Jadwigi koronowanej na Królową Polski. Jedenastoletnią Jadwigę Andegaweńską koronował na królową Polski arcybiskup gnieźnieński Bodzanta w dniu 16 października 1384 roku. Prawie 600 lat później, również 16 października, tyle, że 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Już po kilku miesiącach, bo 31 maja 1979 roku papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji królowej Jadwigi. 8 czerwca 1997 roku została również przez Jana Pawła II ogłoszona świętą.
Jest patronką Polski. 

Po koronacji pełna tytulatura Jadwigi brzmiała: Hedvigis Dei gracia regina Polonie, necnon terrarum Cracovie, Sandomirie, Siradie, Lancicie, Cuiavie, Pomoranieque domina et heres (Jadwiga z Bożej łaski królowa Polski, a także pani i dziedziczka ziem krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej i pomorskiej).
18 lutego 1386 roku poślubiła w Katedrze Wawelskiej starszego o dwadzieścia pięć lat Wielkiego Księcia Litewskiego Władysława Jagiełłę. 
22 czerwca 1399 urodziła córkę Elżbietę Bonifację, która zmarła 13 lipca 1399 roku. Sama Jadwiga zmarła cztery dni później prawdopodobnie na gorączkę połogową. >> zobacz: Na co umierały nasze prababki

Jadwiga uznawana jest za współzałożycielkę Akademii powstałej w roku 1397.
Z kroniki Jana Długosza wiemy o naciskach jakie wywierała Jadwiga na męża, Władysława Jagiełłę, w sprawie odnowienia uniwersytetu. W 1399 roku Jadwiga dokonała zapisu testamentowego, a kapitał uzyskany ze spieniężenia szat i klejnotów zmarłej w tym samym roku królowej zainwestowano w kupno dwóch domów przeznaczonych na dwa kolegia, to jest mieszkania i sale wykładowe dla mistrzów sztuk wyzwolonych, teologii i prawa kanonicznego.
Jadwigę pochowano w Katedrze Wawelskiej. 

Fot. Pomnik Świętej Królowej Jadwigi w formie nagrobka fundacji hrabiego Karola Lanckorońskiego (marmur karraryjski)


Fot. Insygnia grobowe - jabłko i berło królewskie


Słynęła z wielkiej pobożności, opiekowała się szpitalami i klasztorami, a także wspierała ubogich i chorych. Przez wieki otaczana kultem została w dniu 31 maja 1979 beatyfikowana przez zatwierdzenie kultu, a w dniu 8 czerwca 1997 w czasie uroczystej Mszy św. na Krakowskich Błoniach została kanonizowana. W obu przypadkach osobiście dokonał tego papież Jan Paweł II.

zobacz też:

Habemus papam - kardynalem Karol Wojtyla. 16.10.1978

czwartek, 16 kwietnia 2015

Bar Uniwersytecki Barcelona

W latach 70., kiedy jeszcze studiowałam w Krakowie często wstępowałam na obiad do uniwersyteckiego baru na rogu ul. Manifestu Lipcowego i Straszewskiego. Obiady były tanie, obsługa szybka i miła, jak zresztą w każdym krakowskim barze w czasach PRL. Ten bar był tani, bo prawdopodobnie dotowany z funduszy uczelni. Stołowali się w nim studenci, pracownicy i naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budynek Collegium Novum usytuowany był na przeciwko baru. 

Jakież było moje rozczarowanie, gdy w zeszłym roku w miejscu, gdzie od lat stał ów osławiony bar, zastałam puste miejsce, a zamiast niego, na ścianie sąsiedniej kamienicy ujrzałam jedynie ceglany ślad po barze, a powyżej poetycki mural. 



Biały literami wypisany wiersz:

Obudziłem się nagle w Barcelonie
Pan Jasio nerwowo roznosił piwo
Jak zwykle nie wydając reszty
Galaretka wieprzowa z octem
Trzęsła się ze strachu tym mocniej
Że przy drugim stoliku
Pod oknem usiadł donosiciel
Siedziałem z Wojtkiem Bellonem
Który wciąż chciał wyjechać z "Barcelony"
Marzyły mu się góry wiecznie żywe
Gdzie bliżej do nieba
Ale coś go trzymało przy piwie
Potem przyszedł Andrzej
Ze Zbyszkiem i Jurkiem Gizellą
Uśmiechali się stypendialne
Wtedy jeszcze mieliśmy
Paszporty do młodości
Takie radosne

Nie ma już baru, nie ma już ulicy Manifestu Lipcowego. Po barze pozostał mural, ulicę Manifestu Lipcowego przemianowano na ulicę Piłsudskiego. Przed wojną nazywaną ul. Wolską, w wojnę Universität Straße. Pozostały wspomnienia, niezapomniany klimat i zapach barowych posiłków. Może to i dobrze, bo przynajmniej uniwersytecki gmach Collegium Novum jest widoczny i bardziej fotogeniczny.
Mural powstał 25 czerwca 2012 roku, w ramach Grolsch ArtBoom Festival. Złożony z wersów wiersza Adama Ziemianina pt. "Barcelona", uzupełniony jest o wielkoformatową fotografią z 1914 roku przedstawiającą zniszczony budynek.




Tanie posiłki barowe przeniesiono do pobliskiego baru 'Różowy Słoń'.


piątek, 30 stycznia 2015

Pałac Arcybiskupów Gnieźnieńskich

Przy Królewskiej Drodze w Krakowie prowadzącej na Wawel znajduje się zabytkowa Kamienica Prymasowska - Pałac Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Pałac położony na rogu ul. Grodzkiej 65 oraz ul. Podzamcze 2. 


Powstał w drugiej połowie XIV wieku dla rodu Jelitków herbu Koźle Rogi.
Przez blisko cztery wieki (w latach 1531-1805) siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy nosili tytuł Prymasa Polski.
Za czasów austriackich w pierwszej połowie XIX wieku budynek uzyskał klasycystyczną fasadę od strony ul. Grodzkiej. W tym czasie mieściły się tu koszary kawalerii austriackiej, zwane koszarami trębaczy - Trompeterkaserne


W 1943 połączono dwie kamienice przy ul. Grodzkiej 65 (pałac) oraz kamienicę pod nr 63.

Niedawno kamienica została odremontowana i na ścianie od strony kościółka św. Idziego (ul. Podzamcze) zlikwidowano oplatające ścianę dzikie wino.
Niewykluczone, że kamienica, w której dziś mieści się urząd skarbowy, stoi na średniowiecznym cmentarzysku, o czym można przeczytać na stronie: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Obecnie w kamienicy znajduje się Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto.

Źródło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Arcybiskup%C3%B3w_Gnie%C5%BAnie%C5%84skich_w_Krakowie


Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).