piątek, 28 grudnia 2012

Ulica Sławkowska


Z całą odpowiedzialnością mogę polecić najlepsze lody w Krakowie. Warto udać się spacerkiem do cukierni Katane na ul. Sławkowskiej. O słynnych lodach z Sycylii pochlebnie piszą krakowskie dzienniki. 


Mogłabym jedynie wpisać do Książki Życzeń i Zażaleń, że nie zawsze są dostępne moje ulubione lody kawowe. Mogłabym. Kiedyś takie książki były dostępne w każdym spożywczym obiekcie - w restauracji, barze mlecznym, sklepie. Dzisiaj takich książek już nie ma.


Przy ul. Sławkowskiej 22 stoi zabytkowa kamienica zwieńczona attyką. W jej centralnej części widoczne szlacheckie herby - Ślepowron i Ogończyk.

Herb Ślepowron: W polu błękitnym podkowa srebrna barkiem do góry z zaćwieczonym krzyżem kawalerskim złotym, na którym kruk czarny z pierścieniem złotym w dziobie.
Herb Ogończyk: W polu czerwonym pół toczenicy srebrnej, na której zaćwieczona takaż rogacina.

niedziela, 9 grudnia 2012

Nowy cmentarz żydowski w Krakowie

Wybrałam się na spacer z aparatem fotograficznym - na żydowski cmentarz przy ul. Miodowej 55. To stara nekropolia powstała jeszcze w 1800 roku na gruncie zakupionym od Augustianów. Podczas II wojny światowej naziści zniszczyli wiele nagrobków, macew i pomników. Zakazano pochówku zmarłych, a cmentarz został zamknięty. 

Po wojnie cmentarz odbudowano, dzięki czemu można zobaczyć wspaniałe macewy, pomnik ofiar Holokaustu oraz stare oryginalne XIX w. nagrobki. 









Pomnik ofiar Holokaustu z tablicami epitafijnymi - m. in. Pamięci pomordowanych Żydów ofiar ludobójców hitlerowskich w latach 1939-1945, zmarłym w ZSRR w 1941r, Prezydent gminy izraelickiej w Krakowie - rabin dr Rafał Landau oraz żona Rachela z Parnesów.


Znajduje się tu również cmentarz wojskowy numer 387, na którym pochowano 148 żołnierzy pochodzenia żydowskiego, służących w wojsku austriackim poległych w czasach I wojny światowej.
Na cmentarzu spoczywają profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Józef Oettinger i Józef Rosenblatt.
Tutaj znajduje się także miejsce spoczynku rabina synagogi Tempel, Ozjasza Thona, który był jednym z inicjatorów rozpoczęcia działalności przez Bibliotekę Judaistyczną oraz posłem na sejm. 

Można zobaczyć nagrobki mi.n krakowskich rabinów Cwi Hirsza Dawida ha – Lewiego, Aleksandra Sender Herszla Lanadu, Szymona Szchreibera, Chaima Arje Libusza Horowitza, Jozefa Nechemiana Kornitzera, dajanaów, seniorowie gminy - dr Szymon Samelsohn, Jehuda Birnbaum, Hirsz Landau, Icchak Bauminger, dr Samuel Tiles.

Pochowano tu także cadyków, m. in. - Kalonimusa Kalmana Lewitę Epsteina syna Arona, zmarłego w 1823 roku propagatora chasydyzmu w Krakowie, ucznia słynnego Elimelecha z Leżajska, twórcę dzieła Maor we-Szemesz,



Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z lat 40-tych XIX w. i mają tradycyjną formę półkoliście zwieńczonych macew, pokrytych hebrajskimi inskrypcjami oraz dekorowanych typowymi żydowskimi symbolami nagrobnymi. 
 

 

 

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

W tym świecie zmarłych istnieje życie. 
Bujna roślinność oplata nagrobki, rośnie jaskółcze ziele, a nawet można spotkać toczące powolny żywot ślimaki.

 
 







  


sobota, 8 grudnia 2012

Oko w oko z kamerą

O tym, że piękne, artystycznie wykonane  bukiety z polskich kwiatów, ziół i owoców mają nie tylko cudowną moc,ale działają inspirująco  świadczy zaangażowanie i pasja fotoreporterów




zobacz 





Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).