sobota, 16 kwietnia 2016

Hejnał z Krakowa

Tradycją, a jednocześnie atrakcją turystyczną Krakowa jest Hejnał odgrywany co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego. Turyści zgromadzeni na Rynku Głównym i na Placu Mariackim, z zadartymi głowami w kierunku wież Kościoła Mariackiego wypatrują hejnalisty, który pojawia się z trąbką kolejno w oknach i na 4 strony świata odgrywa Hejnał. Odgrywa go z wieży wyższej, po czym macha przyjaźnie do ludzi, a turyści nagradzają hejnalistę gromkimi brawami. Oczywiście nagrywają 'koncert' czym tylko się da - kamerami, telefonami, aparatami fotograficznymi.

Wieża wyższa w kształcie korony - symbol Matki Bożej Królowej Polski pochodzi z XV w. Pełni funkcję strażnicy miejskiej i jest symbolem miasta Krakowa. 
O godzinie 12 w południe Hejnał jest transmitowany na całą Polskę przez program 1 PR. Bezpośrednia transmisja Hejnału z Krakowa przez Polskie Radio jest od 16 kwietnia 1927 roku. Do 1939 roku był on nadawany dwa razy na dobę. 
Pierwsza informacja o hejnale granym z wieży kościoła Mariackiego pojawiła się w zapiskach kronikarskich już w 1392 roku. Był on odgrywany na wyższej wieży, która służyła jako strażnica miejska. W średniowieczu czuwający na niej dniem i nocą trębacz dawał hejnałem sygnał do zamknięcia lub otwarcia bram w murach miejskich, a także wówczas, gdy dostrzegł pożar lub zbliżającego się wroga. 
Wg legendy w czasie najazdu Tatarów strażnik zauważywszy zbliżająca się hordę, zaczął trąbić na alarm, by ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem. W trakcie grania Hejnału dosięgnęły go tatarskie strzały, zginął przerywając melodię w połowie frazy. 

Tradycja hejnału w Krakowie, zdaniem badaczy historii tego zwyczaju, sięga wieku XIV, właśnie czasów pobytu na Wawelu siostry króla Kazimierza Wielkiego Elżbiety - królowej węgierskiej, okresu rządów w Krakowie Ludwika Węgierskiego oraz Jadwigi! Kazimierz Wielki i Elżbieta byli dziećmi Władysława Łokietka. 17 listopada 1370 roku w katedrze na Wawelu na króla Polski został koronowany Ludwik Węgierski, rozpoczynając krótkie ale bardzo ważne dla ówczesnego życia społeczno-politycznego tej części Europy i historii Polski panowanie Andegawenów.
Samo słowo hejnał pochodzi z języka węgierskiego i oznacza „pobudkę”. Mało tego, melodia powstała na Węgrzech w 2. poł. XIV w. W tym czasie w Krakowie pojawiło się też wojsko oraz dworzanie węgierscy. (Źródło: Muzeum Krakowa).

Zwyczaj ten jest kultywowany do dzisiaj, przerwano go jedynie w czasie okupacji hitlerowskiej, wówczas okupanci zezwolili tylko na dwukrotne granie hejnału – o godz. 12 i 19.



Dwie wieże Kościoła Mariackiego. 
Korona jest o 2 wieki młodsza.
Wieża niższa pełni funkcję dzwonnicy. Jeden z 5 dzwonów, największy zwany Półzygmuntem został odlany w 1438 roku. Wg legendy został on wniesiony na wieżę przez Stanisława Ciołka, syna wojewody mazowieckiego, który znany był z niezwykłej siły.

13 sierpnia 2012 roku hejnaliści otrzymali od prezydenta Krakowa - Jacka Majchrowskiego 2 nowe trąbki. Przekazali je strażacy wwożąc je na strażackich podnośnikach. Po uroczystościach część dziennikarzy miała okazję przejechać się na wieżę do hejnalistów.

Na spotkanie z hejnalistami udał się również Piotr Wojnarowski z Krakowskiej Szkoły Filmowej. Wyposażony w sprzęt fotograficzny wyjechał strażackim podnośnikiem niczym 'windą do nieba' na Wieżę Mariacką. 
Piotrowi Wojnarowskiemu się udało, uniósł się wysoko nad krakowskim rynkiem, niektórzy dziennikarze również mieli szczęście i też pojechali do góry, mnie niestety nie chcieli ze sobą zabrać.


Dołączyłam film z tej wyprawy na krakowskim Rynku.

***

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).