czwartek, 27 grudnia 2018

Szopki krakowskie 2018. Wystawa w Celestacie

Kraków w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest pięknie udekorowany w elementy świąteczne. Na ulicach, na Plantach rozstawione są gabloty z szopkami krakowskimi. Spacerując po mieście postanowiłam odwiedzić Celestat w Parku Strzeleckim przy ul Lubicz, by oglądnąć wystawę szopek krakowskich. Nie ukrywam, że zachętą była piękna iluminacja w Parku Strzeleckim przedstawiająca m. in. szopkę i Smoka Wawelskiego, a także informacja o wpisaniu krakowskich szopek na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Polskiego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W salach Celestatu prezentowane są szopki, które wzięły udział w 76. Konkursie Szopek Krakowskich zorganizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Niesamowite bogactwo dzieł sztuki nawiązujące do zabytkowej architektury Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Jest więc Bazylika Mariacka, kościół Franciszkanów, kaplica Zygmuntowska na Wawelu, Sukiennice, są wieże kościelne. Oczywiście w każdej szopce jest stajenka i Święta Rodzina, Trzej Królowie, pasterze, owieczki, Gwiazda Betlejemska i aniołowie. Są też elementy ściśle związane z Krakowem - lajkonik, smok wawelski.
Szopki wykonane przez artystów szopkarzy, szopkarzy o różnym statusie zawodowym, ale także przez młodzież szkolną, dzieci, a nawet całe rodziny zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Duże, małe i miniaturowe, wykonane z drewna, dykty, papieru i innych różnych materiałów, bogato zdobione kolorowym papierem, złotą folią aluminiową. Duże zainteresowanie wzbudzają elementy ruchome w niektórych szopkach.










wtorek, 25 grudnia 2018

Szopki bożonarodzeniowe w Krakowie 2018

Do szopy hej pasterze
Do szopy bo tam cud
25 grudnia to najodpowiedniejszy dzień do odwiedzenia kościoła, by zobaczyć bożonarodzeniową szopkę. Pogoda w tym roku nie sprzyja spacerom, zimno, mokro, i na dodatek szalejące płatki śniegu, bijące po buzi. 
U podnóża królewskiego Wawelu w Kościele OO Bernardynów na Stradomiu jak co roku duża, ładna, ruchoma szopka. Prawie bliźniaczo podobna do naszej szopki w Leżajsku, w klasztorze też Ojców Bernardynów. 

W centrum ekspozycji pod świecącą gwiazdą betlejemską oczywiście Święta Rodzina, której pokłon składają pasterze, zwierzęta - osiołki, owieczki, i oczywiście nie zabrakło Trzech Mędrców.


Kościół Bernardynów jest mi bliski nie tylko z powodu podobnych szopek.  Uwagę przykuwają piękne złocone kolumny, artystycznie pokręcone w prezbiterium ołtarza głównego. W ołtarzu znajduje się obraz 'Ostatnia wieczerza' namalowany przez Franciszka Lekszyckiego. Ten sam Franciszek Lekszycki namalował obraz Zwiastowanie NMP z ok. 1660 w Bazylice OO Bernardynów w Leżajsku. Obraz umieszczony w ołtarzu głównym Bazyliki.

W kościele Bernardynów w Krakowie odbył się ślub znanej aktorki i pisarki Marii Morozowicz, która poślubiła w maju 1913 roku znanego artystę rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego. Ślub przed pięknym późnobarokowym ołtarzem odbył się w asyście rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego i prawnika Albina Chęcińskiego. Maria poznała swojego męża w Jamie Michalikowej.
Maria Morozowicz-Szczepkowska pisze o tym we wspomnieniach biograficznych 'Z lotu Ptaka' wyd w 1968r..

***
W świątecznym nastroju razem z Rodziną odwiedziłam w Boże Narodzenie Kościół św. Józefa w Krakowie. Piękny zabytkowy kościół w Rynku Podgórskim (Podgórze). 
Szopka w podgórskim kościele skromna, ale ładna, bez iluminacji i ruchomych figur. Pokłon nowo narodzonemu Jezuskowi składają Trzej Królowie, pasterze, różnorodne zwierzątka. Pokłon Świętej Rodzinie i Jezuskowi złożył także, po raz pierwszy w życiu mój wnuk Felek.
***
Szopka w kaplicy Męki Pańskiej kościoła Franciszkanów w Krakowie
***
Szopka w Kościele św. Jana przy ul. św. Jana w Krakowie




Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).