czwartek, 25 maja 2017

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego w Parku im. dr Henryka Jordana odsłonięty 25 maja 2008 r. w 60. rocznicę wykonania wyroku 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej w Warszawie. Jego popiersie zrealizowane w ramach projektu „Słynni Polacy XX w.”. Autor rzeźby Józef Opala.



Rotmistrz Witold Pilecki (13.05. 1901–25.05.1948) s. Juliana i Ludwiki z domu Osiecimskiej urodził się w Ołońcu (na północy Rosji). Od dziewiątego roku życia wychowywał się w Wilnie. Już jako trzynastoletni chłopiec został skautem, należał do tajnej drużyny im. Romualda Traugutta. Brał udział w wojnie z bolszewikami w 1920 r. W 1926 r. Witold osiadł w rodzinnym majątku Sukurcze pod Lidą.
Brał udział w wojnie obronnej 1939, a podczas okupacji działał w konspiracji w Tajnej Armii Polskiej, jako Tomasz Serafiński. Za wiedzą Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej gen. Stefana Roweckiego‚ Grota’ pozwolił się aresztować podczas łapanki w Warszawie, aby dostać się do obozu KL Auschwitz w celu przeprowadzenia działań wywiadowczych na terenie obozu. Tam, jako numer obozowy 4859 od września 1940 r. organizował konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej i przekazywał raporty do Komendy Głównej AK. Zagrożony aresztowaniem zbiegł z obozu w kwietniu 1943 r. Włączył się w pracę konspiracyjną pod nazwiskiem Roman Jezierski. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do obozów jenieckich a następnie do armii Andersa we Włoszech. Jako oficer II Korpusu Polskiego przedostał się do Polski, gdzie organizował siatkę wywiadowczą zbierając tajne informacje na temat działalności NKWD i UB. Aresztowany przez UB w maju 1947 r. Został skazany wyrokiem sądu na karę śmierci 18 marca 1948 r. 
Odznaczony Orderem Orła Białego w 2006r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.


Fot. Pamiątki w Muzeum AK w Krakowie
zobacz też:
http://www.muzeum-ak.pl/biogramy/formatka.php?idwyb=3

poniedziałek, 22 maja 2017

Piknik Rodzinny w Parku Jordana w Krakowie 2017

W krakowskim Parku Jordana co krok to inna impreza, a każda z nich ciekawsza jedna od drugiej. 
21 maja 2017 zorganizowano Piknik Rodzinny. W ramach Pikniku organizatorzy uruchomili programy edukacyjne zachęcając dzieci i dorosłych do różnorodnych zabaw, quizów przyrodniczo-poznawczych, łamigłówek, promując jednocześnie parki narodowe, ochronę przyrody. 



Moja Ania na Pikniku Rodzinnym w Parku Jordana gra w domino - fantastyczną układankę przyrodniczą z ikonami ryb, ptaków, ssaków, różnych jaj, larw i innego paskudztwa. Trzeba znać łańcuch pokarmowy organizmów wodnych i lądowych. Wygrała dla mnie "Poradnik młodego tropiciela". Zabawa przednia, jednym słowem przyjemne z pożytecznym.


Ania właśnie zdobyła dla mnie ciekawą nagrodę książkową, dlatego tak się cieszymy.
** 


***
W Parku Jordana w ramach zorganizowanego Pikniku Rodzinnego odbyła się impreza "Marsz Dla Życia i Rodziny 2017".
Ideą organizatorów Marszu, jest przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego.


 *****



***

sobota, 20 maja 2017

Noc Muzeów 2017 w Krakowie. Muzeum Narodowe ul. 3 maja

Noc z 19 na 20 maja 2017 była i zostanie na długo w pamięci dla wielu uczestników imprezy pt "Noc Muzeów". 
Przyjechałam niespecjalnie, ale przypadkowo do Krakowa, w okresie, gdy właśnie zorganizowano taką ucztę dla nie tylko miłośników kultury. Więc, jak tu nie skorzystać z takiej okazji? I wcale nie chodzi o darmowe wejścia do muzeów. Liczy się klimat w kilometrowych kolejkach, spotkanie ze znajomymi i z nieznajomymi, wymiana opinii etc. Szaleństwo nocy!
Kraków przygotował na Noc Muzeów 2017 ogromny i ciekawy repertuar. Nie sposób wszystkiego zaliczyć, trzeba było się na coś zdecydować. Wybrałam Muzeum Narodowe przy ul. 3 Maja. Złakomiłam się ze względu na możliwość zobaczenia Damy z łasiczką, obcowania z nią face to face. Obraz Dama z Łasiczką zwana też Damą z gronostajem Leonarda da Vinci jest jednym z najcenniejszych eksponatów i chlubą zbiorów rodziny Czartoryskich. Widziałam ten obraz przed laty w Muzeum w Sukiennicach. 


Pisałam też na moim blogu o Damie, o jej losach w czasie wojny światowej  >> zobacz: Muzeum Czartoryskich w Krakowie oraz Pałac Czartoryskich w Sieniawie

Podobną decyzję spędzenia nocy w MNK podjęło tysiące ludzi. 
 
 
 
 
Muzeum Narodowe w Krakowie udostępniło zwiedzającym również ekspozycje stałe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Galeria "Broń i Barwa w Polsce".
 
 
  
 
 
W Galerii Rzemiosła Artystycznego pokazano kolekcje tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików pozwalające prześledzić przemiany stylowe od wczesnego średniowiecza po XX wiek. 
 
 
 
 
Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku zaprezentowano obrazy, rzeźby, grafiki polskich artystów XX i początku XXI stulecia. M. in. dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Jarockiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego i in.
 
 
 
„Potyczka z kozakami” - obraz Wojciecha Kossaka z 1917 roku

****


zobacz też:

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).