piątek, 16 sierpnia 2013

Relikwie świętego Stanisława na Wawelu

Relikwie świętego Stanisława Biskupa spoczywają w katedrze na Wawelu. Kaplica ze srebrną trumną - relikwiarzem zajmuje centralną część bazyliki. Nad trumną piękna kopuła wzniesiona na czterech kolumnach, a nad nimi umieszczone są złocone posągi z brązu, przedstawiające czterech Apostołów.
Pod kaplicą znajduje się krypta biskupów krakowskich.Kult św. Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok (w 10 lat po śmierci) ze Skałki do katedry wawelskiej. 8 maja 1254 roku na krakowskich Błoniach zebrali się książęta polscy, duchowieństwo i wierni, aby oddać mu hołd i cześć. 8 września 1253 r. pp. Innocenty IV dokonał w bazylice św. Franciszka w Asyżu uroczystej kanonizacji. 


Św. Stanisław Bp i Męczennik ur. się pierwszej połowie XI w. w Szczepanowie. Według XIII-wiecznych "Vita maior i minor" rodzicami jego byli rycerz Wielisław i Bogna. Ok. 1070 roku został wybrany za zgodą króla Bolesława Śmiałego biskupem krakowskim. Na skutek zatargu z królem Bolesławem został skazany przez niego na "odrąbanie członków i porąbaniu ciała". Męczeńską śmierć poniósł św. Biskup 11 IV 1079.
Przez wieki konfesja była miejscem składania trofeów wojennych, np. przez króla Władysława Jagiełłę , który po zwycięstwie Grunwaldzkim zawiesił przy grobie świętego chorągiew krzyżacką.

zobacz też:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).