sobota, 8 lipca 2017

Dzwon Zygmunt w Katedrze na Wawelu

Prawie 500 lat temu, 13 lipca 1521 roku po raz pierwszy zabrzmiał w Katedrze na Wawelu Dzwon 'Zygmunt' zwany potocznie, jako Dzwon 'Zygmunta'. Zawieszony został na dzwonnicy katedralnej - w Wieży Zygmuntowskiej. 
Nazwa Dzwon 'Zygmunt' wywodzi się od św. Zygmunta, patrona króla Zygmunta Starego, zaś nazwa Dzwon Zygmunta przyjęła się od Króla Zygmunta Starego, jako od fundatora.
Jest najpotężniejszym i najznamienitszym z historycznych dzwonów w Polsce i jedyny w Europie dzwon poruszany siłą mięśni człowieka, a nie jak inne poruszane mechanicznie. Do poruszenia 13 tonowego dzwonu potrzeba 12 dzwonników pociągających 12 lin.
Pochodzi z czasów potęgi jagiellońskiej. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława, sygnatura ludwisarza oraz herby państwowe: Orzeł Biały w jagiellońskiej stylizacji – godło Korony, i Pogoń – godło Litwy.

To od Dzwonu Zygmunta przyjęło się sformułowanie 'Od wielkiego dzwonu', oznaczające wydarzenie okazjonalne i wyjątkowe.
W czasach staropolskich (do końca XVIII w.) poruszany przez krakowskich, kleparskich i kazimierskich cieśli, odzywał się ponad sto razy w roku – z okazji wszystkich wielkich świąt liturgicznych, uroczystości maryjnych i w wybrane uroczystości świętych patronów Kościoła powszechnego, w tym zwłaszcza polskich: Wojciecha i Stanisława, oraz współpatrona królewskiej katedry – Wacława, pierwszego opiekuna miasta Krakowa – Floriana, i osobistego opiekuna króla fundatora – św. Zygmunta.

Bił, gdy w roku 1887 w krypcie zasłużonych na Skałce chowano Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dzwonił, gdy w roku 1890 na Wawel przyjmowano przywiezioną z podparyskiej Montmorency trumnę Mickiewicza, później, w roku 1893, gdy na cmentarzu Rakowickim chowano Jana Matejkę i wreszcie w roku 1907 głosem 'Zygmunta' żegnała Polska Stanisława Wyspiańskiego, którego pochowano na Skałce.
Obecnie 'Zygmunt' bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe.

Wieża Zygmuntowska i Wieża Zegarowa

Wieża Zygmuntowska i Wieża ZegarowaŹródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).