wtorek, 24 kwietnia 2018

Plac Bohaterów Getta w Krakowie

Wczesnym niedzielnym porankiem przy pięknej prawie letniej pogodzie spacerowałam po Placu Bohaterów Getta w Krakowie. 
Zaintrygowały mnie metalowe krzesła luźno porozstawiane na placu. Co to za instalacja? Niemożliwe, żeby służyły przechodniom do siadania. U nas w Leżajsku w miejscu dość ruchliwym też stoi krzesło, duże, drewniane. Przez większość ludzi instalacja tego krzesła jest mocno krytykowana. Ale tu, na placu o wymownej nazwie Bohaterów Getta krzesła muszą mieć jakąś symboliczną wymowę. 

W XIX w. był zwany Małym Rynkiem, a w latach 1912-1948 placem Zgody. W 1941 roku Niemcy utworzyli tu krakowskie getto. Mieszkało tam ok. 17 tys. osób. Podczas likwidacji getta w nocy z 13 na 14 marca 1943 r. zginęło ok. tysiąca osób, a wszyscy mieszkańcy zdolni do pracy zostali przeniesieni do obozu zagłady w Płaszowie. Obóz istniał w latach 1943-45, początkowo jako obóz pracy przymusowej, potem - jako obóz koncentracyjny. Był miejscem eksterminacji Żydów i Romów, okresowo przebywali tam także Polacy i przedstawiciele innych narodowości. Martyrologia więźniów Płaszowa była tematem filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".

Metalowe krzesła-pomniki nawiązują do porzuconych mebli, zalegających plac podczas likwidacji krakowskiego getta w 1943 roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).