niedziela, 16 lutego 2020

Artyści Opery Krakowskiej dla Australii - koncert charytatywny 15.02.2020

15 lutego 2020 w Operze Krakowskiej przy ul. Lubicz w Krakowie odbył się koncert charytatywny "Artyści Opery Krakowskiej dla Australii". 
Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek w cenie 50-150 zł zostanie przekazany dla społeczności australijskiej dotkniętej żywiołem szalejących pożarów, które spustoszyły i nadal pustoszą cały kontynent.

 
Dyrekcja Opery Krakowskiej nawiązała kontakt z Nicholasem Moorem, szefem Opery w Sydney (Opera Australia). Wyraził on wdzięczność i objął swoim patronatem to wydarzenie: To piękny gest w czasie bardzo trudnym dla wielu społeczności w Australii.
Fot. Tomasz Ordyczyński
 
 
 
 
 
 
  
 

 
 
 



wtorek, 11 lutego 2020

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Muzeum Narodowe - Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Niesamowicie ciekawy obraz "Kuszenie świętego Antoniego" . Artysta Lucjan Wędrychowski ukazał eremitę pogrążonego w głębokiej medytacji. Z ogniska na dalszym planie snuje się dym, z którego wyłania się powabna kobieca postać, zapowiedź udręk, które czekają pustelnika. Oszczędnie określone otoczenie, krzyż leżący po prawej oraz księga wsparta na czaszce podkreślają ascetyczną drogę życia praktykowaną przez koptyjskiego mnicha.
Kiedy ogląda się obraz z bliska nie widać ani dymu, ani kobiety, dopiero kiedy stanie się przed obrazem w pewnej odległości pojawia się kobieca twarz osnuta wiązką dymu z ogniska.


Szkic olejny z roku 1883 'Dziewica Orleańska' Jana Matejki, jest skomponowany niemal identycznie z wersją ostateczną, z tą tylko różnicą, że widnieje na nim mniej postaci i szczegółów. Jest za to malowany znacznie bardziej dynamicznie i swobodnie, ma bogatszą, jaśniejszą kolorystykę, niż ukończony obraz.
Oryginał "Dziewica Orleańska , inaczej Wjazd Joanny d’Arc do Reims" – obraz Jana Matejki namalowany w 1886 (artysta malował przez dwa i pół roku) znajduje się w Rogalinie, zakupił go Edward Raczyński i umieścił w rogalińskiej kolekcji. Jest to największe płótno (o wymiarach 484 x 973 cm) namalowane przez Matejkę, ma ponad 47 m powierzchni.
http://www.imnk.pl

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).