piątek, 5 października 2012

Kościół św. Mikołaja w Krakowie

Nie mogłam sobie odpuścić, by nie odwiedzić kościoła św. Mikołaja,  podczas lipcowego urlopu  w Krakowie. Od dawna planowałam zwiedzić tę świątynię. 100 lat temu 33 letni Feliks Dzierżyński brał tutaj ślub z 27 letnią panną Zofią Julią Muszkat córką Zygmunta
Ślubu, który się odbył 10 listopada 1910 roku udzielił ks. J. Rychlak, œswiadkami uroczystości byli - krawiec Mieczysław Bobrowski i student medycyny Sergiusz Bogacki. Odpis metryki slubu znajduje się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. 
W kościele św. Mikołaja brał ślub ojciec Jerzego Nowosielskiego. Stefan NowosielskiAnna Harlőnder pobrali się 1 sierpnia 1908 roku. Babcia Jerzego Nowosielskiego pochodziła z Tarnawca.
Wydawało mi się, że w tym kościele brał ślub Jan Szczepkowski z Marią Morozowicz. Ostatnio dostałam informację od Ewy i Zygmunta Morozowiczów, że Jan i Maria wzięli ślub w maju 1913 roku w kościele Bernardynów w Krakowie w asyście rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego i prawnika Albina Chęcińskiego.


Niewielki barokowy kościół znajduje się przy ul. Kopernika 9, idąc od Rynku tuż przed 
mostem kolejowym


Mimo, że kościół był nieczynny ze względu na remont, udało mi się wejść do środka i oglądnąć starą, zabytkową świątynię, jej ołtarze, obrazy, stalle i inne bezcenne elementy sakralne. 
W skromnej barokowej fasadzie od strony zachodniej w niszach dolnej kondygnacji znajdują się posągi św. Piotra i Pawła. 


Wyposażenie wnętrza pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. 


Wczesnorenesansowy obraz Madonny ze świętymi Wojciechem i Stanisławem. Brązowa chrzcielnica z 1536 oraz stalle z herbem UJ.Latarnia umarłych, XIV-wieczna kamienna wieżyczka, składająca się z cokołu, sześciobocznego trzonu z arkadkami oraz ostrosłupowego daszku, na którym znajduje się krzyż – pochodzi z dziedzińca szpitala św. Walentego na Kleparzu, na obecnym miejscu postawiono ją w roku 1871.

***
zobacz też:

 czaczkar
Czaczkar ormiańska płyta wotywna

6 komentarzy:

 1. Pięknie tu u Ciebie :)

  Z przyjemnością wpisuję się do Twoich znajomych i dziękuję Ci za odwiedziny na moim blogu ;)*
  Uściski :)*

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie mogę się zalogować :)
  Pewnie z jakiś przyczyn technicznych:)
  Raz jeszcze pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piekny kosciol,bylam w nim ochrzczona .
  Dawno tam nie bylam,musze sie tam wybrac po remoncie.
  Nawet nie wiedzialam ,ze byl remontowany chociaz jestem na miejscu......

  OdpowiedzUsuń
 4. Takich latarni umarłych już dziś często się nie spotyka. Postaram się ją zobaczyć podczas najbliższego pobytu w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kraków pełen pięknych kościołów, chętnie bym sfotografował Katedrę Wawelską ale niestety nie można. Zapraszam natomiast do Kolegiaty pw św. Anny w Krakowie http://radoslawsobik.pl/Kolegiata-pw-Sw-Anny-w-Krakowie.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam , wszystkich serdecznie z Wilna . Bylam w Krakowie 2015 10 29. Wlasnie togo dnia w Krakowie w szpitalu uniwersyteckim urodzila moja wnuczka Marja- Eliza i zostala ochrzczona w kosciele Sw.Mikolaja .Piekny kosciol , chodzilam kazdy dzien na Msze Sw. , i prosilam Matke Boska o laske uzdrowienia dla Marysi,niestety ma nieuleczlana chorobe nerek .Kochani proszę Was o modlitwę w ntencji Marysi .Proszę o cud uzdrowienia dla mojej kochanej wnuczki i dziekuje za okazane laski.

  OdpowiedzUsuń

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).