poniedziałek, 8 lipca 2013

Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie

Poplątane są losy naszej polskiej historii. W 1900 roku Żyd Selig Hirsch Steif przekazał krakowską kamienicę Jordanowskiej przy ul. Szpitalnej 24 z przeznaczeniem na synagogę. Synagoga Ahwat Raim przetrwała zaledwie do wybuchu II wojny światowej. Niemcy doszczętnie zdewastowali ją i zaadoptowali na stolarnię.
Obecnie w kamienicy na I pietrze znajduje się prawosławna cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Cerkiew funkcjonuje od 1940 roku. Zdobiona jest ikonami Jerzego Nowosielskiego, artysty o austriackich korzeniach. 


Kamienica przy ul. Szpitalnej 24 w Krakowie


Kamienica przy ul. Szpitalnej 24 w Krakowie
Witraże na klatce schodowej cerkwi

W sklepiku można nabyć reprodukcje dzieł sakralnych Jerzego Nowosielskiego.Przy Parafii Prawosławnej w Krakowie zostało powołane Centrum Sztuki Sakralnej im. Jerzego Nowosielskiego. 
Tutaj, na Szpitalnej znajduje się punkt startowy tras turystycznych po Krakowie i Małopolsce „śladami Nowosielskiego”, „śladami ikon” . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).