wtorek, 21 stycznia 2014

PKOl - Polski Komitet Olimpijski

Na ścianie Hotelu Francuskiego w Krakowie, od strony ul. Pijarskiej znajduje się tablica upamiętniająca utworzenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich, bo taką wówczas nosił nazwę został utworzony 12 października 1919 roku. Miał na celu wprowadzenie sport niepodległej Polski do światowej rodziny olimpijskiej. 

Podczas zjazdu założycielskiego, zorganizowanego przez działaczy turystycznych, lekkoatletycznych oraz narciarskich wybrali Zarząd.
Prezesem został wybrany książę Stefan Lubomirski, a protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
Pierwszym zadaniem Komitetu miała być organizacja startu reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920. Jednak wojna polsko-bolszewicka uniemożliwiła wzięcie przez polskich sportowców udziału w tej imprezie. Pierwszymi igrzyskami, w których wzięli udział polscy zawodnicy był Tydzień Sportów Zimowych w Chamonix (8-osobowa ekipa) i Igrzyska w Paryżu w 1924, na których reprezentacja Polski zdobył dwa medale: srebrny w kolarstwie torowym oraz brązowy w jeździectwie. Pierwszy złoty medal zdobyła dla Polski Halina Konopacka w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928.
Jednym z olimpijczyków był Jan Kazimierz Suchorzewski, który pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku. 
Mistrz Polski w w strzelaniu z pistoletu dowolnego do sylwetek (1934, 1935) oraz brązowy medalista w strzelaniu z pistoletu wojskowego na 20 m (1937). Na igrzyskach olimpijskich w 1936 r. zajął 7 miejsce w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego – 36 strzałów do 6 sylwetek 25 m. 

Na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odnalazłam jego niedokończony biogram.

Możemy tam przeczytać:

„Jan Kazimierz Suchorzewski - Kpt. sł. st. Wojska Polskiego, świetny strzelec z Korpusu Ochrony Pogranicza. Urodzony 14 stycznia 1895 w m. Goworowo k. Ostrołęki na Ziemi Łomżyńskiej w rodzinie Jana Karola Bronisława i Apolonii Piotrowskiej, absolwent Wyższej Szkoły Technicznej H. Wawelberga. Legionista. Od 1918 w Wojsku Polskim (35 pp. w Zamościu), przeszedł całą kampanię wojenną (1918-1920), dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Od 1922 w Grudziądzu, przeniesiony do 71 pp. w Ostrów - Komorowie, a od 1924 w I Baonie KOP. Zasłużony oficer (kpt.) mający wybitne osiągnięcia w ochronie granic państwa. Niezwykle aktywny na polu sportowym. Wybitny strzelec. 
Nie udało się ustalić dalszych losów kapitana KOP”.

Udało mi się ustalić dalsze losy kpt. Suchorzewskiego. Napisałam obszerny biogram, w którym systematycznie dopisuję cd historii majora Wojsk Polskich, jeńca obozu koncentracyjnego w Murnau, olimpijczyka, legionisty. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).