niedziela, 6 kwietnia 2014

Brama Floriańska w Krakowie

Każdy podróżny po przyjeździe do Krakowa pociągiem swoje pierwsze kroki kieruje najczęściej do Rynku Głównego. Jedną z atrakcji dla zwiedzających jest po drodze średniowieczna Brama Floriańska z 35 metrową basztą. Pełniła funkcję bramy obronnej Krakowa otoczonego murami.  Początkowo baszta była kamienna, później nadbudowano ją cegłą i nakryto stromym dachem. Drewnianą i okutą żelazną kratą, opuszczaną na łańcuchach bramę, zamykano na noc. Obrona Bramy Floriańskiej należała do cechu kuśnierzy, stąd zwano ją także Bramą Kuśnierzy.

Przez bramę biegł trakt do Kleparza koło Kościoła św. Floriana. Tutaj też zaczynała się Droga Królewska na Wawel. Była zawsze reprezentacyjną bramą miasta. Tędy wjeżdżały orszaki króla i zagranicznych poselstw podążające na Wawel.
Od strony ul. Floriańskiej na baszcie widnieje płaskorzeźba z XVIII wieku wyobrażająca św. Floriana. 


Barokowe zwieńczenie Bramy Floriańskiej zostało wykonane w 1660 roku.
Wewnątrz bramy znajduje się klasycystyczny ołtarz z początku XIX w. z późnobarokową kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej.


Brama Floriańska od strony Plant
Barbakan, w tle Brama Floriańska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje video

Loading...

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© All rights reserved.

Zdjęcia i teksty prezentowane na tym blogu są własnością autora. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).